HaberlerHüseyin FadlullahİranLübnanÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

İran’ı savunmak müslümanların dini vazifesidir

Lübnanlı tanınmış âlim Allame Fadullah, İran’ı İslami medeniyetin temsilcisi olarak tanımlarken “İran İslam Cumhuriyeti ve İslam İnkılâbını desteklemek dünya Müslümanlarının dini vazifesidir” diye vurguladı.

Lübnanlı âlim Allame Muhammed Hüseyin Fadullah dün, Gulamali Haddad Adil ile Kültür ve Telekomünikasyon Teşkilatı Başkanı Mehdi Mustafavi’yi kabulünde yaptığı konuşmada “Batılılarla Siyonist Yahudiler, İran’ı tezyif etmeye çalışıyorlar. Bunun için İran İslam Cumhuriyetini her açıdan desteklemeye çalışmamız ve İslam İnkılâbını savunmamız bizim dini vazifelerimizden biri sayılır” diye vurguladı.

Allame Fadullah daha sonra Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney’in dünya çapında sahip olduğu konumuna değinerek “İmam Ali Hameney, günümüz dünyayı çok iyi bilen tam bir kültür adamıdır” dedi.

Allame Fadullah konuşmasının başka bir bölümünde “İslam dünyasının, İslam kültürünü idrak etmeye ve ayrıca İran kültürü de tanımaya ihtiyacı var, çünkü İran bugün İslam medeniyetini temsil etmekte” diye vurguladı.

İran İslami Şura Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Haddad Adil de bu ziyarette yaptığı konuşmada, Allame Fadullah’ın İran’ın nükleer konusuna yönelik takındığı tavrından dolayı takdir ve teşekkürlerini ifade ederken “Bu yaklaşımınız bizim için çok değerli” diye altını çizdi.

Haddad Adil daha sonra, İran’da bugüne kadar 13 cildi yayınlanıp da 2 cildi Arapçaya tercüme edilen ve 50 ciltlik olarak düşünülen “İslam Dünyası Ansiklopedisi”nden bir nüshasını Allame Muhammed Hüseyin Fadullah’a hediye etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.