AvrupaHaberlerLatin Amerika

İran’ı tehdit etmek kabul edilemez

Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva, ABD’yle Rusya’nın nükleer silahlarının imha edilmesi talebinde bulunurken “Brezilya gibi İran da uranyum zenginleştirme hakkına sahiptir” dedi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnacio Lula da Silva, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “İran’a karşı önemsiz bir ülkeymiş gibi davranılması ve ona her gün baskı uygulanmasının doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu tavrın iyi sonuçlar doğuracağına inanmıyorum. Brezilya gibi, İran’ın da uranyumu zenginleştirme hakkı var” dedi.

Açıklamalarının devamında her kes için daha makul ve daha mantıklı seçeneğin müzakerede mutabık ve sabırlı olmak olduğunu belirten Brezilya Cumhurbaşkanı Lula da Silva daha sonra ABD ve Rusya’nın durumlarına değinerek “Ellerinde bu tür silahları tutan onların önce o silahlarını imha etmeleri gerekiyor. Bu mesele, İran’la müzakere açısından iyi bir konu olabilir” diye ekledi.

Öte yandan Reuters haber ajansı da, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Brezilya Cumhurbaşkanıyla görüşmesinin ardından, İran’ın uluslararası topluluğun bu ülkenin nükleer programına yönelik sabrını denemekte olduğunu iddia ettiğini bildirdi.

Bu habere göre Merkel bu konuda ayrıca “Eğer İran, batıyla işbirliğinde bulunmaktan kaçınırsa bu ülkeye karşı daha fazla yaptırım düşünülmesi gerek” diye konuştu.

Halbuki Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) eski Genel Müdürü Muhammed El Baradei, geçen ayın sonunda görevini Japon Yukio Amano’ya teslim etmeden önce takdim ettiği son raporunda İran’ın kendi nükleer programında askeri amaçlara sapmadığını ve faaliyetlerinin barışçıl olduğunu vurgulamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.