HaberlerİranOrtadoğu

İran’ı tehdit etmek yanlıştır

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Haşimi Rafsancani, Batının İran aleyhinde tehdit politikası izlemesinin yanlış olduğunu ve İran İslam cumhuriyetinin asla barışçı nükleer enerji hakkından vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Ayetullah Haşimi Rafsancani, Batılı devletlerle ciddi müzakereler sürdürerek İran’ın nükleer dosyası hakkında güven ortamını güçlendirmek gerektiğini belirterek biz diyaloga hazırız ve nükleer alanda sadakat ve iyi niyetimizi dünyaya ispat etmek için her şeyi yaparız, ifadesini kullandı.

Barışçı nükleer enerjinin İran’ın kesin hakkı olduğunu ve bunun sebebinin de stratejik bir mesele olduğunu kaydeden Rafsancani, İran İslam cumhuriyetinin bu konudan asla vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.

Rafsancani, “biz barışçı nükleer programımızı sürdüreceğiz, ama batılı devletler açıkça İran’da uranyum zenginleştirilmesine karşı olduklarını belirtiyorlar ve bunun için nükleer silah üretimini bahane ediyorlar ve böylece bizi barışçı nükleer enerjiden mahrum bırakmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Rafsancani İran’ın asla nükleer silah peşinde olmadığını ve aynı zamanda barışçı nükleer teknolojiye duyulan ihtiyaç yüzünden bu meseleden asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.