HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın 5.Deniz Filosu, Aden Körfezi’ne gidiyor

İran Ordusu Deniz 1. Bölge Komutanı General Kadirpenah, 5. deniz filosunun da çok yakında Aden körfezine doğru yola çıkacağını bildirdi.

İran Ordusu Deniz 1. Bölge Komutanı General Feriborz Kadirpenah, Deniz Kuvvetleri filolarının geçen yıldan itibaren İran ticari gemileri ve hatlarının güvenliklerini temin etme gayesiyle gerçekleştirilen sevk sürecine değinerek, “Alborz” Kruvazörüyle “Buşehr” lojistik gemisinden oluşan 4. filonun görevinin sona ermekte olduğunu hatırlattı ve “Önümüzdeki hafta içerisinde 5. deniz filomuz da Aden Körfezi bölgesine doğru yola çıkacak” diye bildirdi.

5. deniz filosunun 1. (Bender Abbas) ve 3. (Çabahar) Deniz Bölgeleri tarafından ortak olarak gönderileceğini de belirten General Kadirpenah ayrıca “Bugüne kadar görev olarak Aden körfezi bölgesine yolladığımız bütün filolar görevlerini başarıyla yerine getirerek yurda döndüler” diye vurguladı.

Aden’de korsan olayının dünya medyasına yansıtıldığı gibi basit bir yerel korsanlık olmadığı, ABD ve Nato savaş gemilerinin gözleri önünde birkaç çapulcunun, koca yük gemilerini durdurabilmesinin ve hangi geminin ne yükü taşıdığını bilmelerinin mümkün olmadığını belirten uzmanlar, bunun arkasındaki güçlerin, dünyayı karıştıran malum siyonist şebekeler olduğu ve ABD’yle İsrail’in bu yöntemi dünya çapında yaymaya başladıklarını, bu özel bölgenin seçilmesinin ise, önemli bir güzergah olmasından kaynaklandığını vurgulamaktalar.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.