HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın ABD ile müzakere talebi olmamıştır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD ile müzakere için Tahran tarafından bir talebin olmadığını çünkü Washington’un dış politikası ve bölgesel tutumu konusunda İran tavrının açık olduğunu belirtti.

Kamboçyalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mutteki, bir gazetecinin İran ve ABD arasında ikili müzakere için ortamın olup olmadığı yönündeki bir sorusuna karşılık “ABD, bölgede birçok sorun yaşıyor. Özellikle son on yılda sergilediği yanlış politikalar nedeniyle yenilgiye uğradı. Biz yanlış politikaların düzeltilmesi ve bölge sorunlarına karşı doğru bir tutum sergilenmesinin, ABD’nin ortaya çıkarttığı krizden kurtulmanın yolu olarak görüyoruz” yanıtını verdi.

Viyana Grubu ile müzakereler konusunda ise Mutteki, Tahran Deklarasyonu ve üçlü anlaşmanın yürürlüğe girmesi için propagandalardan uzak yapıcı ve şeffaf bir tutumun sergilenmesini umduklarını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Kamboçya Dışişleri Bakanı da ülkesinin İran’a yönelik yaptırımlara karşı olduğunu ve ülkesinin bu politikaları kınadığını belirtti.

Mutteki ile görüşmelerine işaret eden Kamboçyalı bakan, görüşmelerde ilişkilerin daha da geliştirilmesi üzerinde durduklarını da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.