HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın ABD ile uzlaşması mümkün değildir

Tahran Cuma hatibi Ayetullah Hatemi, İran İslam cumhuriyetinin, Amerika hükümetiyle uzlaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Başkent Tahran’da da, Tahran üniversitesi kampus ve etraf caddelerde kılınan Cuma namazı, bilgeler meclisi üyesi Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi’nin imametinde eda olundu.

Tahran Cuma hatibi Ayetullah Hatemi, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Amerika hükümetiyle uzlaşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Amerikan hükümetinin, İran halkına karşı cinayetleri ve 19 Ağustos 1963 darbesine işaret eden Tahran Cuma hatibi Ahmed Hatemi, Amerikan hükümeti, İran’a karşı psikolojik savaş, yumşak savaş ve sabotajlar için 55 milyon dolarlık bir bütçe ayrımıştır. Bütün bunlara rağmen Amerikan başkanı Barack Obama, İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra İran’ın içişlerine müdahale etmediğini söylemektedir. Bu büyük bir yalandır diye konuştu.

Ayetullah Ahmed Hatemi, İran ile batılı ülkeler arasında, Tahran araştırma reaktörü için gerekli olan nükleer yakıt temini konusunda yürütülen müzakerelerde batılı ülkelerin güven oluşturması gerektiğini belirterek, “İran”ın ihtiyaç duyduğu nükleer yakıt temin edilmemesi durumunda, iran”ın yerli imkanlarla nükleer temin edebilecek ve üretebilecek imkanlara sahibtir” diye konuştu.

Suudi Arabistan müftüsünün Hacc’ta , “müşriklerden teberri” merasiminin düzenlenmesini “bidat” olarak nitelendirmesine de işaret eden Tahran Cuma hatibi, bu merasim, kur’an’a ve peygamberimizin sünnetine dayanmaktadır dedi

BM’in Gazze’de gerçekleri araştırma komitesinin goldstone raporunun, BM genel kurulunda onaylanmasına karşı çıkan batılı ülkelerin tutumlarını da eleştiren Tahran Cuma Namazı Hatibi, BM güvenlik konseyinde Goldstone raporunun incelenmesine batılı ülkelerin muhalefeti, BM”in yetersizliğini de ortaya koymaktadır diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.