Haberler

İran’ın Afganistan’a Yardım Etmek İçin Attığı Yeni Adımlar

İran İslam Cumhuriyeti kırk yılı aşkın süredir komşu ülke Afganistan’ın mültecileri, göçmenleri ve uyruklarını destekleyerek ve hiçbir ayrım gözetmeksizin onlara İranlı vatandaşlar gibi hizmet sunmuş ve bu şekilde onlara muamele yapmıştır.

Aslında İran’ın karşılık gözetmeksizin  Afgan mültecilerine hizmet sunması ve onları desteklemesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin komşuları karşısında insanseverce bir girişim ve tabii ki insani bir sorumluluk olmuştur. 

Amerika’nın Afganistan’ı işgalinin üzerinden 20 yıllık süre geçmektedir, Afganistan halkı 20 yıl  boyunca işgalin ardından şimdi de siyasi ve ekonomik istikrarsızlık,  radikalizmin büyümesi ve Amerika destekli IŞİD terörizminin güçlenmesi ile karşı karşıyadır.  Afganistan’da şiddet ve güvensizliğin artması, milyonlarca kişinin ülke içi ve dışında mülteci durumuna düşmesi ve savaştan kaynaklı yıkımlar, bu topraklarının Amerika tarafından işgalinin sonuçlarının sadece bir kısmıdır. 

İran İslam Cumhuriyeti  bu kritik durumda milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaparak, bu ülke ile Çabahar limanı üzerinden ticari irtibatları ve bağları koruyarak ve sınır kapılarını açık tutarak Afgan halkının geçiminin sağlanması ve ticari faaliyetlerinin devamı için girişimlerde bulunarak, Afganistan sorunlarının çözülmesine yardımcı olmak adına kararlı olduğunu göstermiştir. 

İran İslam Cumhuriyeti,  Afganistan’da barış ve güvenliği, İran’ın barış ve güvenliği olarak görmekte ve bu yaklaşım çerçevesinde de  Afganlar arasındaki diyalogları desteklemektedir. Bu doğrultuda Tahran Çarşamba günü  Afganistan komşu ülkeleri dışişleri bakanlarının ikinci zirvesine ev sahipliği yaptı. 

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı  Yabancı Göçmenler ve uyrukları Genel Müdürlüğü başkanı Mehdi Mahmudi şunları vurguladı: “İran İslam Cumhuriyeti her zaman mültecilerin ve yerinden edilmiş insanların ana destekçilerinden biri olmuştur.”

 Mehdi Mahmudi dün Avustralya’nın Afganistan Özel Temsilcisi “Daniel Sloper” ve Avustralya’nın Tahran Büyükelçisi “Lindal Sash” ve beraberlerindeki heyet ile yaptığı görüşmede şunları da sözlerine ekledi: “Hiçbir ayrım gözetmeksizin İran çok sayıda mülteci ve yabancı göçmene, eğitim, sağlık, tedavi ve tıbbi hizmetler, geçim, mesleki eğitim ve istihdam ve acil durumlarda yardım alanlarında çeşitli hizmetler sunmuştur.”

Mahmudi’ye göre: “İran, uluslararası toplumdan en az yardımı alarak, Afgan mültecilerin ülkelerini yeniden inşa etmek ve canlandırmak için ülkelerine gönüllü dönüşlerinde önemli bir rol oynamıştır.”

Daniel Sloper de bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti’ne mültecilere ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek, “Mültecilerin sorunlarını bir an önce çözmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Avustralya’nın Tahran Büyükelçisi Lindal Sash da ülkesinin İran’daki mültecilere hizmet vermeye devam etmeye hazır olduğunu duyurdu ve “Bu kesinlikle 2022 planları arasında yer olacak” dedi.

BMT yüksek komiserliği temsilcisi Silvanca Danapala da dünya göçmenler günü olan 20 Haziran gününde şöyle bir açıklamada bulunmuştu: ” İran İslam Cumhuriyeti dini öğretilerden kaynaklı  barışçıl ve insansever ruhu ile  her zaman uluslararası anlaşmaların ötesinde göçmenlere hizmet sunmuştur. “

Aslında bu ülkeden çıkan milyonlarca mültecinin geleceği  barış diyalogları ve de uluslararası camianın  Afanistan’da istikrar ve güvenliğin inşası ve bu ülkedeki ekonomik ve geçim altyapılarını inşası doğrultusundaki taahhütlerini yerine getirmesine bağlıdır. Mevcut durumda  hiçbir insani yardım  Afganistan’da barış ve istikrarın  yerini tutamaz. Afganistan komşusu ülkeler ise bu tarihi dönemde çok önemli bir sorumluluğa sahiptirler. 

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ise Salı günü  Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmut Kureyşi ile görüşmesinde  İran’ın Afganistan halkının güvenliği ve huzuruna, barışın ve dostluğun sağlanmasına vurgu yaptığını belirterek  komşu ülkelerin bir araya gelişinin  Amerika’nın bölgeden elini keseceğine ve Afganistan sorunlarına çözüm olacağına umut ettiğini belirtti. 

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.