HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran’ın Amerika’dan şikayetinin inceleneceği zaman belli oldu

Lahey Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo’ya bir yazı göndererek, İran’ın Amerika aleyhinde, tak taraflı ambargoların uygulanması ile ilgili şikayetinin inceleneceği tarihin 27 Ağustos olduğunu belirterek, o ülkeden her hangi bir yeni uygulama yapmamasını ve şartlarını değiştirmemesini istedi.

İran Cumhurbaşkanlığı Hukuk Merkezi Başkanı Mohsen Mohebi yaptığı aıklamada, ‘’Divan Başkanı konunun önemi ve aciliyetine binaen 74 (4) maddeye istinaden Pompeo’ya yazdığı bir mektupta, Amerika yönetiminden bu konuda yeni uygulamalardan kaçınılması gerektiğini belirtiyor’’ dedi.

Uzmanlar bu emrin, İran şikayetinin, Uluslararası Adalet Divanı için önem ve hassasiyetini gösterdiğini belirtiyorlar.

Mohebi, ‘’İran şikayetinin konusun Amerika’nın uluslararası taahhütlerine karşın tek taraflı ambargoların geri getirilmesi ve bunun 1955 Dostluk Anlaşmasına karşı ters bir uygulama olmasıdır. Zira anlaşmaya göre Amerika İran vatandaşları ile adaletli davranmayı ve onların mali ve bankacılık alanında engel çıkarmamayı taahhüt etmektedir’’ dedi.

Mohebi, ‘’İran, konunun önemi ve ambargoların özellikle sağlık ,ilaç ve hava taşımacılığı güvenliği alanındaki kötü etkilerinden dolayı Divan’dan davanın görüldüğü zamana kadar bir emir ile ambargoların geri gelmesini yasaklamasını ve Amerika’dan bunu durdurmasını istemişti’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.