HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın asıl sorunlarından biri İsrail sorunudur

ABD Başkanı Barack Obama’nın darbe itirafına işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, ABD Başkanı Barak Obama’ya hitaben İran’ın asıl sorularından biri İsrail sorunu olduğunu söyledi.

Bugünkü Tahran Cuma namazı hatibi Ayetullah Ahmed Cenneti, İmam Humeyni’(r.a)’in rıhleti dolaysıyla İran halkına başsağlılığı dileyerek, İmam’ın vefatı İran’a yanısıra dünyaya büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.

Hutbeleri devamında Zahidan’daki terörist saldırısına işaret eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, bu saldırıda pek çok suçsuz insan şehit düştüğünü, İslam Devrimi Lideri’nin Kürdistan’a gerçekleştiği seyahat ise tüm yürekleri bir ettiğini kaydetti.

İmam Humeyni(r.a) tarafından devrim tarihinde dünyada eşi görülmemiş bir devrim gerçekleştiğini söyleyen Ayetullah Cenneti, İran’ın dış politikadaki onuru İmam Humeyni’(r.a)’in hediyesi olduğunu hatırlattı.

Koruyucular Konseyi Sekreteri, rahmetli İmam’ın siyasi vasiyetine işaret ederek, bu vasiyetin, İran halkına yanısıra tüm dünya halkına hitap ettiğini ayrıca, tüm dünya kendi saadeti için İmam(r.a)’in bu vasiyetinden ve tüm eserlerinden yararalanabilecekleri belirtti.

Ayetullah Cenneti, “Bu devrimi dünyaya ve dünya mustaz’aflarına ihraç etmek için İmam(r.a) daima bize ümit veriyordu”şeklinde ifadeler kullanarak hutbesini şöyle devam etti; “Biz İmam’ın vasiyetini uygulamalıyız. Onu uygulamazsak kendimizi yanısıra düzen ve İslamı zaafa düşüreceğiz”dedi.

Hutbesinde İmam Humeyni(r.a)’in vefatı yıldönümüne işaret eden Ayetullah Ahmed Cenneti, İmam(r.a)’in, İslam sancağını ve İslam onurunu millete hediye ettiğini, Pehlevi rejiminin icraatlarından dolayı zillet altında olan İran ‘da, ABD’nin cinayetleri yargılanmaması için ülkede kapitülasyonu yaygınalştırdığını, buna karşın ise İmam, “batı hayır doğu hayır” politikasıyla dünya halkına yeni bir devrim hediye ettiğinin altını çizdi.

Ayetullah Cenneti, yabancıların politikaları hiçbir zaman İran’da ve özellikle meclise, yargı erkine, devlete ve liderliğe nüfuz etmediğini ve bu onuru rahmetli İmam”ın İran’a hediye ettiğini vurguladı.

Ayetullah Cenneti, hutbelerin diğer bölümünde ABD Başkanı Barack Obama, İran’da 1953 yılında girişilen darbeye ABD”nin karıştığını itirafına işaretle, bu söylemler değişim izleri taşıyabileceğini, İran’ın asıl sorularından biri İsrail sorunu olduğunu söyleyerek,” İsrail’in cinayetleriyle ne yapacaksınız? Hala desteğinizi sürdürecek misini?”şeklinde Obama’yı sorguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.