HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran’ın askeri amaçlı nükleer programı yoktur

ABD eski başkanlarından J. Carter’ın Güvenlik Danışmanı Garry Seek, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) defalarca teyit ettiği gibi İran İslam Cumhuriyetinin askeri amaçlı nükleer faaliyetleri bulunmadığını söyledi.

Seek, UAEK raporunun açıklanması ardından yaptığı açıklamada, UAEK’nun İran nükleer faaliyetlerinde sapma olduğuna dair delil ve belgesi bulunmadığını belirtti.

UAEK Başkanı Elberadei, İran barışçıl nükleer faaliyetleriyle ilgili son yayınlanan raporunda, UAEK’nun İran’ın nükleer faaliyetlerinde her hangi bir sapma olmadığını tespit ettiğini, İran’ın hassas nükleer tesislerinin UAEK tarafından tam olarak denetlendiğini kaydetti.

Seek, UAEK Başkanı Elberadei’nin raporunda yer alan ve İran’ın nükleer faaliyetlerinde her hangi bir sapma olmadığının teyit edildiğini içeren bölüme dikkat çekerek, ABD haber alma teşkilatlarının da İran’ın 2003 yılı sonrası askeri amaçlı nükleer araştırmalarını durdurduğunu ilan ettiğini, İran’ın 20 yıllık çabaı sonucu bugün sadece bir nükleer santrali bulunduğunu, İran’ın uranyum zenginleştirme programı dahlinde 5 bin santrifüj kullandığını ve bunların UAEK denetiminde olduğunu, İran’ın nükler silah üretmek gibi bir amacı olmadığını vurguladı.

Seek, UAEK tarafından İran’ın nükleer faaliyetlerinde her hangi bir sapma olduğuna dair hiçbir delil ve belge bulunmadığını açıkça ilan ettiğinin de altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.