AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin: Bakü, İran’ın Karabağ Konusundaki İyi Niyetinin Farkında

İran’ın Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin, Azerbaycan Cumhuriyetinin, Karabağ krizinin çözümlenmesi konusunda İran’ın son girişimlerinin iyi niyet taşıdığı hususunun farkında olduğunu bildirdi.

İSNA’nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti’nin Bakü Büyükelçisi Muhsin Pakayin, İran tarafından Azerbaycan’a karabağ konusunda arabuluculuk teklif edildiğini belirterek, Azerbaycan Cumhuriyeti dışişleri bakanının başka ülkelerin iyi niyet girişimlerini olumlu karşılayabilecekleri yolundaki açıklamasını müsbet değerlendirdiğini söyledi.

Karabağ sorunu çözümlenmedikçe bölgede barış ve güvenliğin sağlanamayacağını belirten İran’ın Bakü büyük elçisi, “Azerbaycanlı yetkililer, Karabağ sorununun çözüm sürecine İran’ın bulunabileceği katkıların farkındalar ve bu bağlamda İran’ın hoşgörülü olduğunu biliyor. Karabağ sorununun çözümü için her türlü müzakereler İran tarafından desteklenmektedir.” dedi.

Pakayin Azerbaycan ve Ermenistan’ın gelişimi için Karabağ sorununun çözülmesinin gerekliliğini vurgulayarak, çatışma çözülmeden bölgede barışın ve güvenliğin sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.