AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Bakü Elçiliğinde İran Aleyhtarı Oturumla İlgili Uyarı

İran İslam cumhuriyetinin Bakü elçiliği yazılı bir açıklama yaparak, Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında faaliyet gösteren bölücü bir örgütün İran karşıtı oturumu konusunda uyarıda bulundu.

Fars Haber Ajansının bildirdiğine göre İran İslam cumhuriyetinin Bakü elçiliği söz konusu bildirisinde sözde Dünya Azerbaycanlıları Kongresi DAK olarak kendini tanıtan bölücü örgütün Bakü’deki İran karşıtı oturumunun İran ve Azerbaycan cumhuriyeti ilişkilerine zarar verdiğini bildirerek, bu örgütün halk içerisinde destek ve üssünün bulunmadığını ve sadece siyasi amaçlı olarak hükümet tarafından destek gördüğünü ve kendini inzivadan kurtarmak amacıyla bu gibi oturumlar düzenleyerek kendini gündeme getirttiğine temas etti.

İran İslam cumhuriyetinin Bakü elçiliği bildirisinde ayrıca şöyle deniliyor: DAK örgütü yıllardır İran ve Azerbaycan halklarının düşmanlarının hizmetinde olup, Siyonizm medyasından aldığı direktifler doğrultusunda İran-Azerbaycan halkları arasındaki dostluk ve dayanışmayı zayıflatmak için bölücü fikirleri tebliğ etmektedir. İran Elçiliği, DAK örgütünün İran’a yönelik saygısızlık ve edepsizliğine tahammül etmeyecek ve yasal yollarla, İran ve Azerbaycan halklarına hakarette bulunanlara hukuki işlemlerin yapılmasına gayret gösterecektir. İran Azerbaycan cumhuriyetinde İran karşıtı oturumların düzenlenmesine izin veremez ve Azerbaycan Cumhuriyeti yetkililerinden, İran’ın toprak bütünlüğünü hedef alan bu gibi örgütlerle ilgili olarak gereken girişimleri başlatmalarını ve önlemleri almalarını beklemektedir.

Sözde Dünya Azerbaycanlıları Kongresi DAK olarak kendini tanıtan bölücü örgüt dün Pazartesi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İran karşıtı bir oturum düzenlemiş ve İran’a hakaretlerde bulunarak, İran toprak bütünlüğünü hedef almıştır

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.