HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın başarıları düşmanı sersemletti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Tahran’ın bilim, ekonomi ve teknoloji alanlarındaki başarısı İslam ve düzen düşmanlarını perişan ettiğini belirtti.

11 Şubat yürüyüşüne katılan Urumiye halkına konuşan Mutteki “bu başarılar, gençlerin, yetkililerin ve bilim insanlarımızın çabaları sayesinde elde edildi ve bu başarının sonucu da dünyadaki İslam, devrim ve düzen yanlısı halkı mutlu ederken tüm dünyada düşmanları rahatsız etmektedir” dedi.

Çeşitli alanlarda İran milletinin birlik ve beraberliğinin, tüm alanlarda İslam devrimi ve düzen yetkililerini desteklediğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Mutteki şöyle konuştu: “bu görkemli ve coşkulu kalabalık, tüm dünyalılar için büyük bir gösteridir ve İslami düzenin gücünü dünyaya iletiyor. Tabii bu ulusal birliği görmek istemeyenler gözlerini kapatıyor. Bu devrim, hegemonya düzenindeki büyük güçlerin saçmalıklarını ortaya çıkarttı ve içlerinin boş olduğunu dünyaya gösterdi. Dünyanın görünüşteki güçlü ülkeleri devrim öncesi yıllarda dünyanın hakimleri olduklarını telkin etmeye çalışıyorlardı ancak devrim zaferinden sonra dünyadaki tüm milletler bunlarla mücadele için ayaklandı. Irak ve Afganistan bataklığına düşmek, iç huzursuzlukların ayyukaya çıkması ve birçok ülkede küresel krizin patlak vermesi, dünya hegemonya güçlerini kaosa sürükleyen sorunlardır.”
İran’ın nükleer programına da değinen Mutteki, tüm dünya ülkelerinin İslami İran’ın nükleer teknolojisinden yaralanabileceğine inandığını ancak bazı hegemonya ülkelerin İran’a baskı uygulanması yönünde uluslar arası toplumu ikna etmeye çalıştığını belirtti

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.