HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın başarılarına ABD tahammül edemiyor

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Amerika tarafından kaçırılan İranlı araştırmacı Şehram Emiri’nin serbest bırakılmasını, İran’ın siyasi ve güvenlik kuruluşlarının güçlü diplomasisinin bir başarısı olarak niteledi.

Mihmanperest, İran’da yüzlerce sivilin ölümünden sorumlu tutulan Rigi terör örgütünün lideri Abdulmalik Rigi’nin tutuklandıktan sonra yapılan yargılanması ardından idam edilmesi ve öte yandan Pakistan’da kaçırılan İranlı diplomat Haşmetullah Attarzade’nin serbest bırakılmasını, İran’ın güvenlik ve siyasi birimlerinin güçlü diplomasisinin bir neticesi olduğunu belirterek, bütün bu başarıların Amerika tarafından tahammülünün zor olduğunu ifade etti.

Mihmanperest, İranlı araştırmacı Emiri hakkında yaptığı açıklamada ise, Amerika tarafından daha önce planlanan bu durumu bir senaryo olarak nitelerken, Emiri kanalıyla Amerika’nın hedefine ulaşmadığını söyledi.

Emiri’nin nükleer bilimci olmadığını belirten İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, “Eğer, İranlı araştırmacı kendi isteğiyle Amerika’ya gidecekse onun Arabistan’da kaçırılmasına gerek yoktu. Eli ve ayağının da bağlanarak götürülmesi de gerekmezdi” diye Amerikalı yetkililerinin iddialarını sorguladı.

Emiri’nin İran’a dönmesiyle Amerikalıların yeni bir darbe daha aldıklarını belirten Mihmanperest, bu durumun ABD’lilerin çelişkli açıklamalar yapmasına neden olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.