Haberler

İran’ın Birleşmiş Milletler Temsilciliği: Suriye’nin petrol ve servetinin yağmalanması durdurulmalı

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve temsilciliği yardımcısı, Suriye’nin petrol ve servetinin yağmalanmasının durdurulması gerektiğini söyleyerek Suriye’ye yönelik yaptırımların derhal ve tamamen kaldırılmasını vurguladı.

İRNA’ya göre, Zehra İrşadi,  BM Güvenlik Konseyi’nin dün akşamki oturumunda yaptığı konuşmada,  hızlı restorasyon ve yeniden inşa planlarına yönelik çabaların artırılması ve hızlandırılması gerektiğini vurgulayarak, ”İnsani durumu ağırlaştırmada yıkıcı rolü olan tek taraflı yaptırımların derhal ve tamamen kaldırılmalı; Suriye’nin petrol ve servetinin yağmalanması durdurulmalı; Su silah olarak kullanılmamalı, mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin dönüşleri kolaylaştırılmalıdır.” dedi.

Suriye halkının 10 yılı aşkın süredir acı çektiğini belirten Zehra İrşadi, “Uluslararası toplumun bu vahim duruma çözüm bulma konusunda ciddi siyasi ve ahlaki sorumluluğu var” dedi.

İrşadi, ”Çatışmanın sona ermesi, davetsiz tüm yabancı güçlerin tamamen geri çekilmesi, teröristlerin yenilgiye uğratılması ve toprak bütünlüğü, birlik ve siyasi bağımsızlığın garantisi Suriye krizinin çözümü için nihai çözümdür” dedi.

İrşadi, İran’ın karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmeleri için Suriye halkına ve hükümetine yardım etmeye devam edeceğini de tekrarladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.