HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın BM Büyükelçisi İshak Al-i Habib: Siyonist işgalciler Ortadoğu krizinin ana sebebidir

İran’ın BM Büyükelçisi İshak Al-i Habib, Siyonist işgalcilerinin Ortadoğu bölgesindeki krizin ana sebebi olduklarını söyledi.

Al-i Habib, Amerika’nnın Hamas aleyhine verdiği öneri ile ilgili yaptığı konuşmada bu önerinin ABD’nin Filistinlilere karşı esas politikasını gösterdiğini bu politikanın aldatma, Filistinlilerin haklarının gözetmemesi ve İsrail’e kayıtsız şartsız destek verdiğini söyledi.

Bu politikada, kaç kadın ve çocuk öldüğü ve bunun gayrı insani yöntemlerinin hangi kuraları ihlal ettiğinin gözetilmediğinin ifade eden Al-i Hbib, İsrail’in 70 yıldan beri Filistinliler aleyhine yaptıklarının sebebinin işgal olduğunu belirterek, işgalin Filistinliler ve diğer Arapları temel haklarının çiğnendiğine sebep olduğunu ifade etti.

Tüm Filistinlilerin ister Müslüman, ister Hristiyan olsun İsrail’in uyguladığı soykırımdan aynı oranda acı çektiğini ifade eden Al-i İshak 6 milyon avare Filistinli ve abluka altında yaşayan iki milyon Gazze halkının durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

İsrail’in BM’nin tüm kararlarına rağmen Yahudi yerleşim yerlerini geliştirme politikasına değinen Al-i İshak, bunun Cenevre 4. Konvansiyonunun açık şekilde ihlali ve suçu olduğunu ve İsrail’in Filistinlilerle barış istemediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.