HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın BM daimi temsilcisi Hoşru: Suudiler savaşı körükleyici siyasetlerden el çekmeliler

İran’ın BM daimi temsilcisi Gulamali Hoşru, New York’ta İran medyası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suudi rejiminden savaşı körükleyici siyasetlerden el çekmesini istedi.

Hoşru, Yemen’den Arabistan’a atılan füzelerin İran yapımı ve İran’dan gönderildiğine dair iddiayı içeren gülünç ve aslı astarı olmayan iddiayla ilgili Suudi rejimince BM Güvenlik Konseyi’ne verilen mektuba temasla, ‘bu durum, Arabistan’ın Yemen’de aldığı yenilginin üstünü örtmek için yaptığı ilk girişim değildir’ dedi.

İranlı yetkili, BM’nin zaten Suudi rejiminin Yemen’de insani faciaya, açlığa ve savaşa yol açtığının altını çizdiğini belirterek, ‘Suudiler Yemen’de işledikleri cinayetleri gizlemek için sürekli olarak asılsız suçlamalar ve iddialarda bulunmaktalar’ dedi.

Hoşru, İran’ın her zaman bu gibi ithamları ve iddiaları reddettiğini belirterek, ”İran’ın Yemen sorununun siyasi diyalogun dışında çözülmeyeceğine inandığını’ söyledi.

İran’ın BM daimi temsilcisi Gulamali Hoşru, Arabistan’ın savaş çıkarmaktan ve maceracılıktan el çekmesi gerektiğini belirterek komşusu Yemen’le halkının haklarına riayet edecek bir şekilde yapıcı siyasi görüşmelere girmelidir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.