HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın BM temsilciliği bildiri yayınladı

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM’lerdeki temsilciliği, İran’ın balistik füze denemesi konusunun Güvenlik Konseyi’nde ele alınmasına tepki göstererek bu girişimin hakim olan olumlu havayı bozmak olduğunu ve nükleer anlaşmaya da aykırı olduğunu bildirdi.

İRİB ajansının bildirdiğine göre, İran’ın BM temsilciliği, BM Güvenlik Konseyi’nde dün İran’ın balistik füze denemelerinin ele alınmasının kabul edilemez olduğu zira bu girişimin İran silahlı kuvvetlerinin savunma gücünün arttırılması amacıyla yapıldığını ve en tabii bir hak olduğu gibi İran’a yönelik her türlü tehdit ve saldırıya karşı caydırıcılık amacı taşıdığına dikkat çekildi.

İran’ın BM temsilciliği, İran’ın balistik füze denemelerini gündeme getirenlerin, bizzat 2015’de Fars körfezi bölgesine yaklaşık 100 milyar dolarlık askeri teçhizat satanlar olduğunu halbuki İran’ın yıllık savunma gücünün tamamının bu rakamın yüzde 10’unu teşkil ettiğinin altını çizildi.

Bildiride, İran’ın kesinlikle nükleer silah peşinde olmadığı ve olmayacağına vurgu yapılırken, çünkü İran’ın NPT konvansiyonu bir üye ülke olarak anlaşmaya tamamen saygılı olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.