HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın bölge siyasetleri iyi komşuluk esasına göre şekilleniyor

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın bölge siyasetlerinin, iyi komşuluk esasına şekillendiğini söyledi.

Mihmanperest Fars Körfezi İşbirliği Konseyi dışişleri bakanlığı toplantısı bildirisine tepki göstererek, İran’ın bölge siyasetleri, her zaman bölgede iyi komşuluk ilişkilerine, karşılıklı saygı ve birbirlerinin içişlerine müdahaleden kaçınma esasına göre şekillendiğini söyledi.

Mihmanperest açıklamasında, İran’ın kendi değerlerine bağlı kaldığını gösterdiğini hatırlatarak, maalesef sultacı güçlere bağlı bazı kitle iletişim araçları, bölge halklarının çıkarlarını gözetmeksizin, bölge ilişkilerine zarar verecek şekilde tahrib çalışmaları yürütmektedir. Bölge istikrar ve güvenliğine zarar vermektedirler” diye konuştu.

Mihmanperest, İran’ın nükleer faaliyetlerinin oldukça şeffaf olduğunu hatırlatarak, “İran nükleer faaliyetlerinin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun sözleşmelerine uygun olarak yürütmekte olduğunu ve barış amaçlı olan bu çalışmaların hiçbir kaygı oluşturmadığını” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.