İslami Davet

İran’ın Çabahar kentinde Şehit Beheşti limanının hizmete girmesi

6 Aralık 2017 11:07

Çin yönetimi İran’ın güneydoğusunda okyanusa kıyısı bulunan tek liman kenti olan Çabahar’da Şehit beheşti limanının ilk ünitesinin hizmete girmesini olumlu karşıladı ve bu adımın bölgede barış ve istikrarı pekiştireceğini belirtti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Pekin yönetimi bölge ülkeleri arasında dostane ilişkilerin ve ikili faydalı işbirliğinin gelişmesini olumlu karşıladığını belirterek, başta İran’ın Çabahar kentinde bu projenin hizmete girmesi olmak üzere bölgesel işbirliğinin gelişmesi tüm bölgede barış ve istikrarın gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Geçen hafta şehit Beheşti limanının ilk ünitesi Cumhurbaşkanı Ruhani ve 17 ülkenin üst düzey yetkililerinin katıldığı törenle hizmete girdi. Çabahar kenti stratejik konumu ve Afganistan ve orta Asya Cumhuriyetleri gibi karada mahsur kalan ülkelerin uluslararası açık denizlere ulaşması açısından en yakın noktada yer alması ve bu ülkelerin uluslararası piyasalara açılması bakımından büyük önem arz ediyor.

Tarih boyunca iktisadi işbirliği her zaman bölgesel ve küresel ilişkilerin gelişmesi ve barış ve güvenliğin pekişmesinde etkili rol ifa etmiştir. Bugün bundan başka transit faaliyetlerinde işbirliği de çeşitli ülkelerin birbiriyle bağlanmasına ve sonuçta ticaret ve yatırım gibi alanlarda işbirliğini geliştirmeye zemin oluşturuyor. Zira ticaret alanında ürünlerin taşınacağı ve gideceği yere kadar uzanan güzergahların kısa olması, hedef piyasaya varan ürünlerin daha ucuz pazarlanmasına imkan sağlıyor. Bundan başka transit yollarının güvenliği de ülkeler arasındaki ticarette önemli bir etken olarak göze çarpıyor.

Afganistan’ın ekonomi meseleleri uzmanı Abdulkerim Muhammedi şöyle diyor: Afganistan ve orta Asya cumhuriyetlerinin transit irtibatı İran’ın doğusunda Çabahar – Milek transit ekseninden ve Çabahar limanından sağlanması, kara ve deniz nakliyatı gibi çeşitli sektörlerde geniş çaplı yatırım yapılması, İran’ın doğusunda yer alan transit eksenin altyapılarının oluşturulması ve gerekli kolaylıkların sağlanması Çabahar limanını Afganistan ve orta Asya için transit kutbu ve merkezine çevirmiştir.

Gerçekte İran İslam Cumhuriyeti nizamının ilkeli politikası, kalkınma kapasitelerinden bölgede barış ve istikrarın takviye edilmesi yolunda yararlanmak olmuştur. İran doğalgazının Pakistan üzerinden ve barış boru hattı ile Güney Asya bölgesine ulaştırılması ve Çabahar limanının bölgenin transit kutbuna dönüştürülmesi gibi projeleri de bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Aslında Hindistan ve Pakistan gibi bölgenin iki önemli ülkesi arasındaki anlaşmazlıklar ve yine Pakistan ve Afganistan arasındaki ihtilaflara bakıldığında bölgede transit ve iktisadi işbirliği bu ülkelerin arasındaki ihtilafların çözümü için de uygun zemin oluşturabilir. Bu yüzden İran İslam Cumhuriyeti her zaman Çabahar limanını Pakistan’ın Guader limanını tamamlayacak bir liman ve Güney Asya ile Doğu Asya’da Çin arasında bir irtibat köprüsü olarak görmüştür.

Pakistanlı strateji meseleleri uzmanı Seyyid Mücahid Ali de Çabahar ve Guader limanları birbirinin rakibi değil, bölgesel transit faaliyetlerin takviyesi doğrultusunda birbirini tamamlayan iki liman olduğunu belirtiyor.

Hindistanlı uluslararası meselelerin uzmanı Gautam Mukarjee de İran İslam Cumhuriyeti her zaman başta Afganistan olmak üzere bölgenin imar ve kalkınmasında önemli rol ifa ettiğini ve İran’la bölge ülkeleri arasında işbirliği bir çok soruna çözüm getirebileceğini vurguluyor.

Her halükarda Batı ve Güney Asya bölgeler karşılıklı işbirliğini geliştirmek için bir çok kapasiteleri bulunuyor ve bu kapasiteleri tespit etmek ve harekete geçirmek Guader ve Çabahar limanlarını bölgenin ihracat platformları yapabilir. Bu arada Çin’in bir kuşak bir yol gibi projeleri de bölge ülkelerini bir araya getirmek ve dostluk ve barışı pekiştirmekte etkili olabilir.

İran’ın Çabahar kentinde Şehit Beheşti limanının hizmete girmesi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık