HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın denizcilik sanayisi küresel barış ve güvenliğin hizmetindedir

İran’ın deniz taşımacılığı, liman, inşaat ve yüzer ekipman, turizm ve balıkçılık hizmetleri olmak üzere altı büyük bölümden oluşan İran’ın ilk uluslararası deniz sergisi Tahran’da 140 yerli ve yabancı şirketin katılımı ile düzenlenmiş bulunuyor.

Fransa, Polonya, İsveç, İtalya, Hollanda, Almanya, Çin ve Rusya’dan bazı şirketler İran’ın ilk Uluslararası Kapsamlı Denizcilik Sergisine katılmıştır.Çarşamba gününden itibaren kendi işine başlayan bu sergi 4 gün sürecektir. Denizcilik endüstrisinin getirileri ve bu konuda işbirliği, İran’ın Uluslararası Kapsamlı Denizcilik Sergisinin düzenlenişinin hedefi olarak bildirilmiştir. Denizcilik sanayi sektöründe bir çok deneyime sahip olan İran İslam Cumhuriyeti bu hususta ülkeler arasında en önemli bir ülke imajını simgeliyor. İran Deniz araçlarının yapımı, deniz taşımacılığı, deniz kaynaklarının çıkarılması üstelik bölgesel ve küresel ticari değişimler için sahip olduğu limanları nedeniyle denizcilik münasebetlerinde önemli bir ülke mahiyetine sahiptir.

Farklı yüzerlerin yapımı konusunda , uluslararası sulardaki daimi varlığı ve Stratejik enerji ticareti hatlarını destekleme konusunda iyi tecrübelere sahip olan İran bu deneyimlerini başka ülkelerle paylaşabilir.Söz konusu sergi bu gerçeği hayata geçirmek için iyi bir fırsat sayılıyor. İran İslam cumhuriyeti bu bağlamda yerli bilgi ve güce dayanarak kendi ihtiyaçlarını denizcilik stratejik ekipmanların yapımı ile karşılamıştır. Bu bağlamda savunma bakan yardımcısı ve İran denizcilik sanayi kurumu başkanı Tuğ Amiral Emir Restegari bu sergiye yaptığı ziyareti sırasında şöyle konuştu: Günümüzde itme ve navigasyon sistemlerinde kullanılan bir çok iç zincir yerli zanaatkarlar tarafından yapılıyor.

İran İslam cumhuriyeti denizcilik alanında stratejik bir bakışa sahiptir ve bu hususta büyük yetenekler kazanmıştır. İranlı bilim tabanlı şirketler denizcilik alanında dünyanın güncel biliminin yeni sınırları içine girmiş ve ürettiği malzeme ve ekipmanlar Avrupa ülkelerinin ürünleriyle rekabete girecek durumda gelişmiştir. Tuğamiral Restegari İran’ın bilim tabanlı şirketlerinin bu başarısına değinerek gelecek bir kaç yıl içerisinde İran’ın bölgede ve dünyada deniz araçlarının üreticileri ve ihracatçıları arasında yer alacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.