FilistinHaberlerOrtadoğu

İran’ın desteklerini takdir ediyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Mısır’ın rolünün gerilemesinin İran ve Türkiye’nin rolünün genişlemesine yol açtığını söyleyerek, hareketinin hiç kimsenin elinde alet olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını vurguladı.

Meşal, dün akşam (27 Ocak Çarşamba) Orbit kanalında yayınlanan röportajında, “Rolü genişlemişse başkasını suçlayamayız. Fakat bizim rolümüz daralmışsa kendimizi suçlamalıyız. Mısır’ın ve Arap ülkelerinin yeniden liderliklerine dönmesini istiyoruz.. Evet, İran’ın kendi çıkarları var ve Türkiye’nin de kendi çıkarları var. Fakat Hamas’ın kararı kendi elinde. Çünkü güçlü kurumları var.. Kimsenin kiralık silahı değiliz” dedi.

İran’ın desteğini takdir ettiğini ifade eden Meşal, Avrupa Birliği’nden de şartsız destek gelse onu da kabul edeceklerini söyledi.

Hamas’ın Gazze’de kendi devletçiğini kurduğu için uzlaşı anlaşmasını imzalamayacağı yönündeki iddialara da cevap veren Meşal, Gazze’nin Filistin’in bir parçası olduğunun altını çizerek Gazze’nin şu anki halinin bir kazanç olmadığını belirtti ve bölünmüşlük halinin kendi arzuları dışında gerçekleştiğine işaret etti.

Meşal, uzlaşı tasarısını mevcut haliyle Şam’da imzalamaya hazır olup olmadıkları yönünde sorulan soruya verdiği cevapta da, uzlaşı anlaşmasını sadece Kahire’de imzalamak istediklerini ve anlaşmayı Şam’da imzalamak istedikleri yönündeki iftiranın Ramallah yönetimi tarafından ortaya atıldığını söyledi.
Mısır’a düşman olmadıklarını ve inşa edilmekte olan çelik duvara ihtiyaç olmadığını kaydeden Meşal, Mısır’dan Rafah Kapısı’nı sürekli açık tutumasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.