HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın dik duruşu kazanımlar sağlamıştır

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Menuçehr Muttekî, başkentin Güneyinde “şehri Rey”de halka hitaben yaptığı konuşmasında İran’ın diş diplomasisi hakkında bilgi verdi.

Mutteki İran’ın dış diplomasisinin aktif adalet diplomasisi olduğunu hatırlatarak, “rahmetli İmam Humeyni, İran halkına bağımsızlık ve özgürlük ruhu verdi. Bu ruhla dünya ile ilişkiler şekillendi ” diye konuştu.

Dünya ülkelerini üç ana kategoriye ayıran Mutteki, birinci bölümde olan ülkeler, oldukça sınırlıdır ve bu ülkeler tarih boyunca güç peşinde koştular. Asya’da, Afrika’da, Latin Amerika’da halkların mallarını yağmalayarak,sömürdüler. İkinci grubta olan ülkeler, birinci grub yani sömürgeci ülkelerin arkasında bulunan ülkelerdir ve sürekli onlarla birlikte hareket etmişlerdir” dedi.

Muttekî üçüncü grub ülkelerin de, uluslar arası alanda adil bir ilişki kurulmasını isteyen ülkelerdir ve bu İslam inkılabının geçen on yıllarda ortaya koyduğu mesajın kendisindir diye konuştu.

Batılı ülkeler ve düşmanların, İran karşısında izledikleri siyasetlerin başarısızlığına da dikkat çeken Mutteki, bu ülkeler yıllardır savaş düşüncesindeydiler. İran, bu siyaset karşısında ya yenilecektir, yada direnecektir. Dik durdu. Direndi ve hiçbir zaman, düşünmedikleri askeri başarılar sağlandı. Ve uluslar arası alanda düşünceleri değişti diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.