HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

İran’ın dünya barışı mesajıyla Güney Amerika ülkeleriyle işbirliğini geliştirme kararı

İran Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani, Venezüella’nın Margerita adasında düzenlenecek 17. Dönem Bağlantısızlar Hareketi zirvesine katılmak amacıyla gittiği Başkent Karakas’ta Venezüella Cumhurbaşkanı Nikolas Madoro ile görüştü.

Ruhani bu görüşmede Bağlantısızlar Hareketinin günümüz dünyasında barış ve güvenliği sağlama konusunda etkin bir rol üstlendiğini, üye ülkelerin birlik içinde hareket edip, ortak menfaatlerinin temin etmeleri için işbirliğini daha bir geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Hasan Ruhani, iki ülkenin dostane ilişkilerine değinerek, Venezüella’nın dönem başkanlığını kutlayarak İran’ın 2012 yılından beri üstlendiği dönem başkanlığı tecrübelerini o Venezüella’ya aktaracağını söyledi. Petrol ihracatçısı ülkelerin Petrol fiyatlarının son yıllara düşmesinden dolayı büyük gelir kaybı yaşadıklarına ve bunun uluslararası ekonomiye olumsuz etkilerine değinen cumhurbaşkanı Ruhani, ‘’Petrol piyasasının istikrarı, adaletli fiyat üzerine üreticilerin piyasadan pay alması, üretici ve tüketicilerin kalıcı olarak menfaatlerinin garanti edilebilmesi gerektiğini belirtti.

Ruhani, İran’ın Venezüella ile ekonominin çeşitli alanlarında ilişkilerinin geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı ve Karma Ekonomik Komisyonunun faal olmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Venezüella cumhurbaşkanı Nikolas Madoro da Karakas’ın Tahran ile bütün alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, iki ülkenin işbirliği için geniş fırsatlar mevcut olduğunu ve ülkesinin İran ile alt yapı sanayi ve enerji alanında ortak yatırım yapmak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ister bağlantısızlar hareketi zirvesinde olsun, ister onun ardından NewYork’ta katılacağı BM genel kurulu toplantısında olsun yapacağı konuşmalarda, adalet, Barış ve güvenlik ile terörizmle mücadele ve uluslararası birlik ve işbirliği ve dayanışma mesajını duyuracak. Günümüzde genel olarak dünya çağında ve özel olarak Ortadoğu bölgesi ülkelerinde şiddet ve terörizm kol gezmektedir. Suriye ve Lübnan’dan tutun Irak, Yemen, Bahreyn ve Türkiye ile kuzey Afrika ülkeleriyle Afganistan’da etnik milliyetçi ve bölücü terörizmle Selefi Vahhabi tekfirci terörizm yıkım ve katliamlar dayatmaktadır. Söz konusu bölgelerdeki yöneticilerin basiretsizliği ve tedbirsizliğiyle devlet süzenlerindeki istikrarsızlık terörizm ve şiddeti zirveye ulaştırıp, mazlum milletlere zor anlar yaşatmaktadır. Bu şiddet, terör, savaş ve katliamların yaşandığı ülkeler arasında İran İslam cumhuriyeti en güvenli ve istikrarlı bir gülistan gibi, şiddet ve terörden uzak bir şekilde ayakta durmaktadır. Hasan Ruhani hükümeti ülke içinde olsun ve uluslararası toplumda olsun barış, adalet ve güvenliği sağlama, şiddet ve terörizmle mücadele konusunda Hem Bağlantısızlar hareketi zirve toplantısında hem de BM genel kurulunda konuşmalar yapacaktır. Şiddet ve terörün yaygın olmadan önce İran İslam cumhuriyeti devlet başkanı Ruhani BM genel kurulunda şiddet ve aşırıcılığa karşı dünya toplumunun işbirliği” , “kalıcı Barış için uluslararası ittifak”  programını açıklamıştı.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Hasan Ruhani’nin liderliğindeki İran Heyetinin Venezüella ve Küba ziyaretleri büyük önem taşımaktadır. İran İle Güney Amerika ülkeleri arasındaki ilişkiler ve ticari ekonomik işbirliği dikkate değer bir şekilde gelişmiştir. Özellikle Venezüella, İran’ın ihracat malları pazarına dönüşmüş ve ortak yatırımlar gerçekleşmiştir. Bir zamanlar Amerika emperyalizminin arka bahçesi olan güney Amerika ülkelerinde antiemperyalist halk hareketleri iktidar oldu. Bu açıdan da İran İle Venezüella ve diğer Güney Amerika ülkeleriyle işbirliğini geliştirme kararı hayati önem taşımaktadır. Petrol üreticisi Venezüella başta olmak üzere güney Amerika ülkeleri dünya barışı ve güvenliğini koruma, terörizmle mücadele etme, petrol ve doğal gaz fiyatlarını belirleme, petrol piyasasını düzenleme konusunda yakın işbirliğini geliştirebilirler. Bu nedenle Tahran ile karakas iki güçlü müttefik olarak yakın işbirliğini sürdürmeleri özel bir öneme sahiptir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.