HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın en büyük önceliği nükleer haklarıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak, İran’ın en üst önceliği nükleer hakkı olduğunu gibi, bu hususta hiçbir dayatmayı da kabul etmeyeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Barak Obama’nın yeni nükleer doktrini ve İran’ın nükleer çalışmaları hususunda dile getirdiği sözlerine karşı yayınlanan bildirinin içeriği şöyle:

“Amerika’nın kendisi dünyanın en büyük nükleer silahı üreticisidir ve sayısız nükleer silahlarını depolamktadır. Bu silahların imha edilmesi için kendisi acil bir şekilde davranması lazım. Dünyanın güveliğini tehdit eden bu silahlar, başka ülkelerin güvenliği olmak üzere uluslararası güvenliğini şiddetle sarsmaktadır.

Amerika bu silahları Hiroşima ve Nagazaki’ye yönelik kullandı ve yüz binlerce insanın ölmesine sebep oldu.

ABD Başkanı Barak Obama tarafından ilan edilen yeni nükleer doktrini bizce ondan önceki doktrinlerle farksız olduğu gibi, nükleer silahların kıllanılmasına küstahça bazı durumlarda izin vermektedir.

Öte yandan, bu silahların yinelenmesi ve onlara sahip olmaya devem etmesi artık hiçbir temeli olmayan “karşı savunma” görüşüne dayanmakta olup ömrü tükenmiş soğuk savaş dönemine ait bir tezdir.

Nülkeer silahlara sahip olmaya israr eden ABD, NPT’nin 6. Maddesine bariz bir şekilde ihlal etmektedir, çünkü Amerika kerelerce yükümlülüklerine karşı gelerek hareket etmiştir. Bu durum NPT’ye üye olan ülkeler için kabul edilemez bir durumdur ve ABD’nin, sahip olduğu nükleer başlıkları azaltma girişimi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun denetimi altında yapılmadığı takdirde hiçbir itibarı ve doğruluğu olmayacaktır.

Amerika’nın eski yönetimi ile aynı tutumları sergileyen Barak Obama’nın en son dile getirdiği sözler, ABD yönetiminin eski politikalarına dönmek anlamına geldiği demek olup ABD milletinin inzivaya sürüklenmesine sebep olacktır. Geçmiş yönetimde de olduğu gibi milletleri tehdi etmek artık etkisi kalmamıştır.

Kendi iradelerini dünya iradesi olarak ortaya koymak isteyen ABD ve bazı Avrupa ülkelerin bu gibi çabaları onların en büyük stratejik hatalarıdır ve dünya toplumu onlara tepki gösterecektir.

Nükleer silahların yayılmasında en etkili çalışmaları olan Siyonist rejimine işaret etmeyen Barak Obama’nın söylediği sözlerin itibarsızlığının göstergesidir.

İran milleti gösterdi ki en üst önceliği olan nükleer hakkından vazgeçmeyeceği gibi, bu hususta da hiçbir dayatmayı kabul etmeyecektir.

BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırımları İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer çalışmaları üzerinde etkisi olmayacağı gibi onun kendi ayaklarında dik durmasına ve kendi yeterliliğine sebebiyet verecektir.

Nükleer çalışmaları barışçıl olduğunu vurgulayan İran İslam Cumhuriyeti, NPT ile mutabık ve ona sadık kalarak yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

17-18 Nisan tarihleri arasında “nükleer enerji herkese, nükleer silah hiç kimseye” adı altında ilk kez Tahran’da düzenlenecek olan kitle imha silahların yayılmaması ve uluslar arası silahsızlanma konferansı İran’ın bu sloganın gerçekleşmesinde azimli olduğu göstergesidir.

Nükleer ilmini elde etmek isteyen İran milletinin iradesine karşı ABD’nin politikaları yenişmiştir ve bağımsız bütün ülkeler olmak üzere Bağlantısızlar ülkeleri bu konuda İran’a destek vermesi bu hususu onaylamaktadır.

Biz ABD Başkanı Barak Obama’ya tavsiye ediyoruz ki politikalarını “değişim” sloganına yönledirsin ve bu konuyu gündeme alarak dünya çapında zedelenen çehresinin tamiri için çabalasın. Tehdit ve baskı yerinde uluslararası meseleler diyalog yoluyla çözülecektir.”

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.