AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Fransa Elçisi: Amerika’lılar KOEP’le ilgili sorumluluklarını yerine getirmediler

İran’ın Paris Büyük Elçisi, KOEP nükleer anlaşmasının imzalandığı ilk günden beri Amerikalıların kendi sorumluluklarını yerine getirmediklerini bildirdi.

İRİB haber ajansının bugün verdiği habere göre C News televizyonuna konuşan İran’ın Paris Büyük Elçisi Ebul kasım Dolfi, KOEP anlaşması uyarınca tarafların bir takım sorumlulukları kabul ettiklerini ama ne yazık ki batı tarafının bu hususta kendi sorumluluklarını gerektiği gibi yerine getirmediğini bildirdi.

İran’ın Fransa elçisi Amerika’nın KOEP’ten çıkma ihtimaline de değinerek, Avrupa ülkelerinin bu anlaşmada baki kalması ve Avrupalı firmaları teşvik etmesi gerektiğini, çünkü bu şirketlerin halı hazırda Amerikanın tehditler karşısında işbirliğinde bulunmaktan çekindiklerini bildirdi.

Kasım Dolfi, Amerikanın, İran’ın barışçı nükleer faaliyetleri aleyhindeki iddialarına değinerek, BM Teşkilatının uluslararası bir kuruluş olarak şimdiye kadar defalarca İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu vurguladığını bildirdi.

Trump, KOEP anlaşmasında değişikliklerin yapılmasını isteyerek aksi takdirde bu anlaşmadan çıkacağı tehdidinde bulunmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.