EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın gaz kondensat ihracatında artış yaşandı

Enerji Pars Özel Ekonomik Bölgesi Başkanı Mehdi Yusefi, bu yılın ilk altı ayında 3.8 milyar dolar değerinde gaz kondensatın yurt dışına ihraç edildiğini açıkladı.

Enerji Pars Özel Ekonomik Bölgesi Başkanı Mehdi Yusefi, bu yılın Eylül ayında İran’dan 1 milyar 144 milyon değerinde olan 3 milyon 41 bin ton gaz kondensat ve petrol dışı ürünlerinin yurt dışına ihraç edildiğini kaydederek, geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 55 artış gösterdğini belirtti.

Yusefi, “İçinde bulunduğumuz yılın ilk altı ayında 9 milyon 61 bin ton petrol dışı ürünleri yurt dışına ihraç edilmiştir. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 31 artış göstermektedir” dedi.

Enerji Pars Özel Ekonomik Bölgesi’nin bu yılın ilk altı ayında petrol dışı ürünlerin ihracatından elde ettiği gelirin 4 milyar 813 milyon dolar değerinde olduğunu açıklayan İranlı yetkili, “Bu rakamda geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 17 artış yaşanmıştır” ifadesini kullandı.

Bu yılın ilk altı ayında 3 milyar 807 dolar değerinde olan 9 milyon 339 bin ton gaz kondensatın yurt dışına ihraç edildiğini belirten Yusefi, ihracat miktarında geçen senenin aynı zaman dilimine göre ağırlık ve değer bakımından sırayla yüzde 88 ve 56 artış yaşandığını söyledi.

İranlı yetkili, yurt dışına ihraç edilen gaz kondensat ve petrol dışı ürünlerin maiktarının bu yılın ilk yarısında 18 milyon 401 ton ağırlığında olduğunu açıklayarak, “Böylece Enerji Pars Özel Ekonomik Bölgesi’nden 8 milyar 620 milyon dolar değerinde yurt dışına ihracat yapmış olduk. Bu miktar, geçen seneye göre ağırlık ve değer bakımından sırayla yüzde 55 ve 31 artış göstermektedir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (15) içerik yüklenmiştir.