HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın hedefi dünyada düzen ve adaleti sağlamaktır

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad “İran’ın çabaları dünyanın her tarafında düzen ve adaletin sağlanması yönünde. Bu da her kesin yararına bir şeydir” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Rusya’nın V.I.P. Premier dergisine verdiği demeçte, İran’ın bir yere kendi hâkimiyetini kurma niyeti olmadığı ve olmayacağının altını çizerken “İran’ın çabaları dünyanın her tarafında düzen ve adaletin sağlanması yönünde. Bu da her kesin yararına bir şeydir” diye konuştu.

Ahmedinejad daha sonra “Çatışma ve savaş kimsenin lehine değildir. Halkların birbirleriyle irtibat halinde olmaları, dünyanın yönetiminde herkesin katkısı olması gerekiyor” ifadesini kullanırken ayrıca “Uluslararası ilişkilerin de adalet, dostluk, işbirliği ve karşılıklı saygı prensiplerine dayandırılması lazım” diye ilave etti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad açıklamalarının devamında 2. dünya savaşı sırasında Rusya’ya yardım eden ülkelerin bugün bu ülkeyi tehdit ettiklerine de dikkat çekerek “NATO’nun doğuya açılım planının hedefi Rusya’dır” dedi.

İran’ın bu ortamda kendi rolünü çok iyi kavradığının da altını çizen Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu konuda “İran, güney kanadı sağlam bir duvar gibi koruyacaktır” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (35) içerik yüklenmiştir.