HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın İngiltere karşısındaki yeni zaferi

Bir zamanlar dünyanın büyük bölümünü sömüren ve hala sömürgeleri bulunan İngiltere’nin Lahey’de İran karşısında kaybetmesi büyük bir fiyasko olarak tanımlandı.

İran’da İslam İnkılabı olunca, parasını aldığı silahları İran’a değil, Saddam’a verme iğrençliği gösteren İngiltere’nin , 30 yıl sonra hiçbir şey yapamadığı İran İslam Cumhuriyeti karşısında 650 milyon dolar ödemeye mahkum edilmesi, İngiliz hükümeti için büyük bir fiyasko ve İran karşısında diplomatik nakavt olarak tanımlandı.

İran’la İngiltere arasında 30 yıldan fazla bir süredir Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nde süren bu silah davasının İran’ın lehine sonuçlanması,prestijini kaybeden İngiltere’yi fena halde kızdırdı. Pehlevi şahı döneminde parası ödenen ancak, İran’da bir İslam inkılâbı olunca İngiltere tarafından teslim edilmeyen tanklar için sürdürdüğü hukuk mücadelesini İran’ın kazanması İngilizleri şaşkına çevirdi. İngiltere, parasını yıllar önce peşin aldığı halde 30 yıldır İran’a teslim etmediği 1500 Chieftain savaş tankı ile 250 destek aracı için, bugünkü tutarıyla 650 milyon dolara tekabül eden 400 milyon Sterlin’i İran İslam Cumhuriyeti’ne ödeyecek.

Uluslar arası çevreler bunu İran İslam Cumhuriyeti için büyük bir diplomatik zafer olarak tanımlarken, son seçimlerde İran’da kargaşa ve anarşi yaratmak için elinden geleni yapan, ama hem başarısız kalan, hem de İran devleti tarafından sert bir dille itham edilip casusları da tutuklanan “ İngiltere’nin İran karşısında siyasi hezimeti” şeklinde yorumladılar. İngiltere, İran’ın ne parasını, ne de silahlarını vermemekle kalmamış, İslam İnkılabını devirebilmek için bu silahları, İran’la savaşması için tahrik edip kışkırttığı katil Saddam’a vererek İslam dinine beslediği kini göstermişti.. İngiltere, şimdiye kadar mahkeme masrafları için harcadığı 700 milyon doları aşkın bir meblağa tekabül eden 486 milyon Sterlin’i de tamamen kaybetmiş oldu!

Diplomatik çevreler bunu, geçen yıl İran’ın içişlerine karışmayı alenileştiren İngiliz hükümetini Ahmedinejad’ın cezalandırması şeklinde yorumladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.