HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın İsfehan kentinde UF4 üretimi başladı

İran nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya devam ederken İsfehan’daki UCF tesislerinde sarı kekten UF4 üretimine yeniden başlamak için çalışmalara start verildi.

İRNA’nın haberine göre, İsfehan valisi Muhsin Mehralizade, UCF tesislerini incelemesinin ardından basın toplantısında yaptığı açıklamada, UF4 yeni üretim hattının ve planlamasıyla ilgili çalışmalara yeniden başlandığını ve böylece UF6’yı (uranyum heksaflorid) üreten fabrikayı yeniden açtığını ve burada üretilen zenginleştirilmiş uranyumun ükleer yakıt üretim çarkının dönmesine vesile olacağını söyledi.

İsfehan valisi, UCF tesislerinde UF6 üretimine yeniden başlamaya temasla, İslam inkılabı rehberi ve cumhurbaşkanının emri üzerine UF6 tesislerini 9 yıl aradan sonra yeniden devreye almaktan dolayı memnun olduklarını söyledi.

İsfehan valisi, UF6 üretiminde şu anda orta düzeyde üretim yaptıklarını ama 1 aya kadar yapılacak üretimlerle Buşehr Atom Reaktörü ile İran’ın diğer reaktörlerinin nükleer yakıt ihtiyacının temin edileceğini söyledi.

İran’ın nükleer çalışmalarında çok önemli yer tutan İsfehan UF6 üretim tesisi geçen hafta 9 yıl aradan sonra tekrar üretime geçti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.