HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın İsfehan kentinde UF6 üretim fabrikası hizmete girdi

İran nükleer sanayinde önemli bölümlerden sayılan UF6 üretim fabrikası İran’ın İsfehan kentinde hizmete girdi.

Santrifüjlerde kullanılan UF6 gazı İran nükleer sanayinde çok önemli bir yere sahip bulunuyor.

İsfehan UCF Kompleksi çerçevesinde faaliyette bulunan UF6 fabrikası 9 seneden beri ülkede sarı pastanın az olmasından dolayı fiilen kapalı konumdaydı fakat Kapsamlı Ortak Eylem Anlaşması (KOEP) sonrası ve sarı pasta ithalatı ardından fabrikanın yeniden faaliyete geçmesiyle mümkün oldu. Ama Amerika’nın KOEP çerçevesindeki ahde vefasızlıkları ve İslam İnkılabı rehberinin geçen haftalardaki direktifleri sonrası, bu fabrikanın yeniden faaliyete başlaması İran Atom Enerjisi Kurumu’nun gündeminde yer aldı.

Fabrika yetkilileri iki hafta gibi kısa bir sürede gereken eksiklikleri gidererek fabrikayı hazır hale getirmeyi başardılar. İsfahan UCF kompleksi ve UF6 fabrikasının faaliyeti ile esasında İslam İnkılabı Rehberinin zenginleştirme kapasitesinin artması yönündeki direktifleri için zemin hazırlandı. Böylece kısa bir sürede dün bu üretim tesislerinde yeniden sarı pasta üretimi gerçekleşti.

İslam İnkılabı rehberi 3 haziran 2018 tarihinde İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin vefatını anma merasiminde yaptığı konuşmada, İran atom enerjisi kurumundan nükleer anlaşma çerçevesinde ‘190 bin santrifüje ulaşmak için derhal hazırlıkların yapılması direktifini’ vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.