AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın İspanya Büyükelçisi: Batı, azınlıkların haklarına riayeti İran’dan öğrenmeli

İran İslam Cumhuriyeti’nin İspanya Büyükelçisi Muhammed Hasan Fedai Ferd, İran’da dini özgürlüklerinin Avrupa’dan fazla olduğunu belirterek, Batı’nın azınlıkların haklarına saygı konusunda İran’dan öğrenecekleri olduğunu kaydetti.

Muhammed Hasan Fedai Ferd, İspanyol Expansion gazetesine yaptığı açıklamada, İran’da yaklaşık 600 bin Hıristiyan, Yahudi ve Zertüşti’nin yaşadığına işaretle, İran İslami toplumunda dini azınlıkların eşit haklara sahip olduklarını, İslami Şura Meclisi’nde de temsilcileri olduğunu, oysa hiçbir Avrupalı ülkede dini azınlıklara için böyle bir hak tanınmadığını kaydetti.

İran’ın İspanya Büyükelçisi ayrıca, İran toplumu ile Batı toplumu arasındaki kültürel farklılıklara işaretle, Batı değerlerinin İran’da uygulanması düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu ve pratik yanı olmadığını belirterek, İran’da çoğunluğun Müslüman olup, İslami değerlere uyduklarını ifade etti.

Fedai Ferd ayrıca, Batı medyasının İran İslam Cumhuriyeti’nden gerçek dışı bir tablo sunma çabalarını anti profesyonel olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (17) içerik yüklenmiştir.