HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın komşuları ile ilişkileri artacak

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanıyla telefon görüşmesinde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı, Ahmedinejad’ın yeni devletinde komşu ülkelerle İran’ın ilişkileri daha da derinleşeceğini söyledi.

Menuçehr Mutteki ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Birleşik Arap Emirlikleri Dışişileri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zaid Al-i Nayhan, İran halkının seçimlerdeki coşkulu katılımına işaret ederek, Dr. Mahmud Ahmedinejad’ın bu seçimlerden zaferle çıkamasını kutladı.

İran’ın bölgedeki önemli konumuna bu görüşmede işaret eden Şeyh Abdullah bin Zaid Al-i Nayhan, ülkesinin İran’la ilişkilerini derinleşmekte kararlı olduğunun altını çizerek şöyle konuştu; “İran İslam Cumhuriyeti Lideri’nin zekice tedbirleri İran’da ve bölgede huzurun ve istikrarın yerleşmesine neden olmuştur.”
Menuçehr Mutteki ise iki ülke arasındaki olumlu münasibetlerini hatırlatmakla, İran halkının seçimlere %85 oranla katılımı İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgesel ve uluslararası ilişkilerde daha da etkili kılınmasına sebep olacağı gibi, bu husus ise ikili ilişkilerin pekiştirilmesine yardımcı olacağının altını çizdi.

Mutteki, Ahmedinejad’ın yeni devletinde komşu ülkelerle İran’ın ilişkileri daha da derinleşeceğini konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.