AvrupaHaberler

İran’ın konferansa katılmaması Batı için büyük kayıp

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi, Londra Konferansında İran’ın bulunmamasını teessüfle karşıladığını ifade ederken, bu durumu Londra konferansı açısından bir kayıp olarak değerlendirdi.

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Gess, yayınladığı bir basın bildirisinde, ülkesinde bu Perşembe günü Afganistan meselesiyle ilgili düzenlenen konferansta İran İslam Cumhuriyetinin bulunmamsından üzgün olduğunu belirtirken “Londra Konferansında İran’ın bulunmamasını şahsen teessüfle karşıladım. Bu bir gerçekse, o zaman bu durum kaçırılmış bir fırsat demektir” diye kaydetti.

Gess bu bildirisinde ayrıca “Britanya, İran’ın Afganistan meselesiyle ilgili görüşünü almak ve değerlendirmek üzere, Tahran’ın bu konferansa katkıda bulunması için elinden gelen çabayı gösterdi, Fakat maalesef İran bu hususa fazla reaksiyon göstermedi” diye yazdı.

İngiltere Büyükelçilinin böyle bir bildiri yayınladığı şartlarda, konu uzmanlarından bir çoğuna göre, İngiltere’nin bu konferans bağlamında izlediği hedeflerinden biri, bu ülkenin halen içinde bulunduğu inzivadan kurtulma eğilimidir.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (66) içerik yüklenmiştir.