Haberlerİmam Ali HamaneyİranOrtadoğu

İran’ın konumu gelişim ve ilerleme sürecinin ilk adımıdır

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “ülkenin sıçramaya hazır vaziyette bulunması” ve “düşmanların ekonomik baskıları” gibi iki temel sebebin İran’ın her zamandan daha ziyade iş ve girişimciliğe muhtaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney muhtelif üretim, sanayi, maden, tarım, sağlık ve tedavi alanları girişimcilerinden kalabalık bir grubu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, girişimciliği bir nevi ibadet ve değer oluşturulması niteleyerek, “Büyük İran bugün her zamandan daha ziyade, yükseklerde uçan bir kartal gibi kalkınma, bayındırlık ve iftihar semasında yükselecek bir girişimciliğe muhtaçtır” dedi.

İslam’da iş ve girişimciliğin önemini hatırlatan Rehber Seyyid Ali Hamaney, iş alanını oluşturulmasının, servet birikimi gibi önemli bir sonucunun yanı sıra aynı zamanda insani yetenekler hazinesinin de kullanılması için gerekli ortamı hazırladığını belirterek, “İran bugün büyük bir çaba, buluş ve yenilik laboratuarına çevrilmiştir. Ancak bu gerçek, ülkenin gelişim ve ilerlemesi sürecinde sadece ilk adımdır” ifadesini kullandı.

Rehber Seyyid Ali Hamaney konuşmasının bir başka bölümünde ise ülkenin iş ve girişimciliğe olan ihtiyacına temasla, “ülkenin sıçramaya hazır vaziyette bulunması” ve “düşmanların ekonomik baskıları” gibi iki temel sebebin İran’ın her zamandan daha ziyade iş ve girişimciliğe muhtaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney, ülkenin bir sıçrama hareketine hazırlığı mevzuuna da açıklık getirerek, 30 yıllık idare tecrübesi sayesinde oluşan güçlü ve sağlam yöneticiliğin ve güçlü bir alt yapı, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin sağlandığını hatırlatarak, İran halkı özellikle gençlerin üstün tanımı sayesinde ülkenin sıçrama ve iktidarını ortaya koyma aşamasına girildiğini ve dolayısıyla böyle bir dönemde çalışma ve girişimciliğin çok büyük bir önem taşıdığını söyledi.

Sulta düzeninin ekonomik baskı ve yaptırımlarını hatırlatan Rehber Seyyid Ali Hamaney, bu baskılara karşı koyabilmek için gerçek dayanıklı ekonomi sisteminin oluşturulmasının şart olduğunu ve girişimciliğin gerçek manasının da bu olduğunu söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney konuşmasının devamında sultacı güçlerine İran’a karşı yaptırım uygulamadaki hedefinin, İslam İnkılâbı öncesi şeytani gücün ülkeye yeniden egemen olmasını sağlamak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Halk düşmanları, ekonomik baskılarla halkı bıktırmak ve mevcut sorunların asıl sorumlusunun hükümet olduğuna inanmalarını, bununla da halk ile hükümet arasındaki bağı koparmak istemekteler. Fakat onlar son 30 yıl içinde olduğu gibi hala İran halkını tanıyamamışlardır. Onlar kendi hesaplarında tamamen yanılgı içindeler. Halk ve sorumlular kuşkusuz bu yaptırımları da sollaşacak ve son 30 yılda olduğu gibi bu yaptırımları da etkisiz hale getirerek, kendi ilerleme, girişim ve çabalarını sürdürecekler.

Rehber Seyyid Ali Hamaney konuşmasının son bölümlerinde ise tüm ülke sorumluları ve ilgililerini çalışma, çaba ve girişimcilikte bulunmakla sorumlu bilerek, el ele verilip büyük İran atölyesinin her geçen gün daha dinamik, canlı ve verimli hale getirilmesini istedi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney ayrıca girişimcilerden bazılarının bu oturumda dile getirdikleri eleştirilerden bazılarına temasla, 44. Maddede belirtilen siyasetlerin tam, dakik, yönlü ve sürekli uygulanmasının mevcut sorunların büyük bir bölümünün çözümlenmese yol açacağını belirterek hükümeti aşağıdaki iki temel görevi yerine getirmekle mükellef kıldı:
1- Finans kaynaklarının dakik ve bilinçli olarak idare edilmesi
2- Çalışma ve iş ortamı şartlarının iyileştirilmesi

Rehber Seyyid Ali Hamaney girişimcilerin önemli kesiminin eleştirilerinin maddi kaynakların tam olarak idare edilememesinden kaynaklandığını hatırlatarak, kaynakların ülke için katma mali ve gayri mali değer istikametine tahsis edilmesi ve ülkede üretim ve iş alanının artırılmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney ayrıca aşırı ve mantıksız ithalatın ülke için büyük bir tehdit ve tehlike niteleyerek, ilgili yetkililerin ülkenin gerçek ihtiyaç ve hedeflerini dikkate alarak ithalatı kontrol altında tutmaları gerektiğini söyledi.

Rehber Seyyid Ali Hamaney girişimcilerden üretim alanındaki yenilikçi tutumlarını sürdürmelerini isteyerek, ürünlerin üretiminde tüketicinin güzellik duygusunun doyumuna gerekli dikkatin gösterilmesinin zaruri olduğunu belirtti.

Rehber Seyyid Ali Hamaney ayrıca, “Yetenekli İran halkının uçuş fezası, sonsuz ilerleme ve iftihar semasıdır ve inşallah günün birinde bu ülke dünyanın bilimsel kaynağı, Müslümanların onur simgesi ve dünya halklarının üretim ve ürünlere olan gereksinimlerinin temin edildiği kaynak konumuna gelir” dedi.

Bu görüşmenin sonunda Rehber Seyyid Ali Hamaneyin imamlığında akşam ve yatsı namazlarının kılınması ardından ziyaretçiler Rehber Seyyid Ali Hamaney ile iftar sofrası başında bir araya geldiler.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.