Avrupaİran

İran’ın Lüksemburg zaferini yabancı basın görmezden geldi

Lüksemburg’daki bir mahkeme, ABD’nin İran’a ait 1.6 milyar dolarlık mal varlığına 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine tazminat olarak ödenmek üzere el konulması isteğini reddetti.

Mahkeme, ABD’de bir mahkemenin 2012’de aldığı “İran devletinin yargı muafiyetinin yok sayılması” yönündeki kararın Lüksemburg’da uygulanmasının uluslararası hukukta yeri olmadığına hükmetti.

Yenimesaj’da yer alan habere göre, New York’ta bir mahkeme 2012’de aldığı kararda, 11 Eylül 2001’de New York ve Washington’daki terör saldırılarıyla ilişkili olduğu iddiasıyla İran’ın 7 milyar dolarlık mal varlığına el konularak saldırının kurbanlarının ailelerine tazminat olarak verilmesine hükmetmişti.

Mahkemenin kararının ardından aileler, İran’ın Avrupa’da dondurulan mal varlıklarına erişim izni alabilmek için İngiltere ve Lüksemburg’da dava açmıştı.

Saldırıları soruşturan ABD’deki resmi 11 Eylül Komisyonu ise İran’ın saldırılarda dahli olduğuna ilişkin bir delil bulamamıştı.

İran, ABD’nin Tahran’a ait 1.6 milyar dolarlık mal varlığına el konulması isteğinin Lüksemburg’da bir mahkeme tarafından reddedilmesini ‘hukuk zaferi’ olarak niteledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de yaptığı açıklamada kararın dünyada halen bağımsız kararlar alabilen mahkemeler bulunduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti de yaptığı açıklamada, kararın ABD’ye karşı kazanılan ‘önemli bir hukuk zaferi’ olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı