HaberlerİranOrtadoğu

İranın Milli Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı İsmail Kevseri,Yeni Yıldaki Diplomasi Önceliklerini Açıkladı

İran İslami Şura Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı İsmail Kevseri, yeni yılda (1391 – İran yılı) İran’ın diplomasi önceliklerine işaret ederek, 91 yılında, emperyalistlerin zorba ve hasmane politikalarına karşı diplomasi aracının aktif olarak kullanılmasının, İslami nizamın önceliği olduğunu söyledi.

Diplomasi aracının bu tarz kullanımında, diplomasideki başarısızlığa müsamaha olmayacağını belirten Kevseri, bölgesel ve küresel gelişmeler konusundaki görüşlerini, çok şeffaf ve açık bir rasyonel çerçevede belirtip duruş belirleyeceklerini söyledi.

İran’ın bu yeni yılda zulüm altındaki ülkeleri destekleyeceğini belirten Kevseri, İran’ın, bölgenin mazlum ülkelerini desteklemekteki politikalarını en şeffaf biçimde ortaya koymasının, mazlum ülkelerin arkalarında büyük bir İran desteği olacağını bilmeleri açısından gerekli olduğunu vurguladı.

İran’ın, bu bağlamda Suudi Arabistan ve Katar ile olan diplomasi politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğine işaret eden Kevseri, İran’ın bölge ülkeleriyle olan politikalarını yeniden değerlendirmesinin, İran’ın bu ülkelerin kendi yaptıkları karşısında sessiz kaldığını zannetmemeleri açısından da gerekli oldunu söyledi.

Yeni yılın en önemli olayının İslami Uyanış olduğuna işaret eden Kevseri, bu yeni yıl içinde İran’ın güçlü, şeffaf, kesin bir diplomasiyle emperyalist güçler karşısındaki dikilişi ve de İslami Uyanışa tam ve açık desteğiyle; küresel istikbar (emperyalist) gücün gerilemesine ve İslami Uyanış’ın yayılmasına şahit olunacağını vurguladı.

İran ve 5+1 Grubu arasındaki nükleer müzakereler konusuna da değinen Kevseri, İran’ın nükleer bir ülke olduğunu, 5+1 ile bundan sonra üretimi azaltmak veya durdurmak yönünde bir müzakere yapmayacağını ve de barışçıl amaçlı nükleer faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.