HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer anlaşma karşısındaki tutumu Batı’nın tutumuna bağlıdır

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, ”İran’ın nükleer anlaşma ile ilgili tutumu batının davranışına bağlı, zira bu anlaşma hem işbirliğinin anahtarı olabilir hem suistimal edilebilr” dedi.

Almanya başbakan yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ile Tahran’da görüşen Laricani, iki ülkenin tarihi ilişkilere sahip olduğunu ve İran’ın Alman halkına her zaman olumlu bakış açısına sahip olduğunu ifade etti.

Mevcut kapasitenin siyasi, ekonomik, kültürel ve parlamentoların işbirliklerinin gelişmesi yönünde kullanılabileceğini ifade eden Laricani, terör olaylarının tüm ülkeler için bir tehlike olduğunu ve terörizmin kökenini kazmanın uluslararası işbirliği ile olabileceğini söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin bölgedeki huzur ve istikrarın sağlanmasında etkili olacağını ifade eden Laricani, iki ülke arasındaki ilişkilerinin özellikle ekonomik ve ticari alanda gelişmesinin tarafların yararına olacağını ifade etti.

İki taraf arasında her zaman sanayi ve teknoloji alanında işbirliği olduğunu belirten Laricani, bu ilişkileri gelişmesi yönünde planlamalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Gabrile de yaptığı açıklamada Alman heyetinin Tahran’da bulunmasının ülkesinin İran ile ilişkileri geliştirmek için bir gösterge olduğun ifade ederek, ülkesinin İran ve 5+1 anlaşmasından mutlu olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.