HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer çalışmaların hiçbir sapma yoktur

İran İslam Cumhuiyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer çalışmaları barışçıl olduğunu ifade ederek, “İran’ın nükleer çalışmalarında hiçbir sapma yoktur diye Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey tarafından kerelerce açıkça dile getirilmiştir”dedi.

Pazartesi sabahı yerli ve yabancı basın mensupları ile düzenlediği haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasan Kaşkavi, İran’ın nükleer silahları elde etme çabasında olduğuna dair New York Times’in raporu üzerindeki bir gazetecinin sorusunu yanıtlayarak, “İran’ın nükleer çalışmalarında hiçbir sapma yoktur diye Uluslararsı Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey tarafından kerelerce açıkça dile getirilmiştir”dedi.

İran İslam Cumhriyeti’nin nükleer çalışmaları barışçıl olduğuna dair bugüne kadar Muhammed El Baradey tarafından 20 kez onaylandığını belirten Hasan Kaşkavi, İran’ın nükleer çalışmaları şeffaf olmadığına dair yayımlanan sahte raporların UAEK nezdinde hiçbir değeri olmadığının altını çizdi.

Hasan Kaşkavi, İran’ın nükleer çalışmaları ile ilgili El Baradey tarafından yayımlanacak raporun olumlu olmasını ümit ettiğini ifade ederek, İran ve UAEK arasındaki işbilriğin olumu bir sürece girdiğini kaydetti.

Konuşmasının devamında Siyonist rejiminin savaş cinayetleri hakkında karar alma süreci Birleşmiş Milletler tarafından askıya alınması üzüntü verici bir durum olduğunu dile getiren Hasan Kaşkavi, Siyonist rejiminin Gazze’de orantısız güç kullandığına herkese açık olduğunu ayrıca, dünya kamuoyu Siyonist rejimi hakkında kendi kararını aldığını dile getirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişieleri Bakanlığı Sözcüsü, Siyonist rejimi tarafından uygulamaya konulan Mescidi Aksa’yi yahudileşme sürecini kınamakla, bu konuya en kısa zamanda ve güçlü bir şekilde tepki göstermek gerektiğini ve İran da bu hususta müslüman ülkelerle işbirlği yapmaya hazır olduğunu belirti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.