HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer dosyası acilen UAEK’ya ulaşmalıdır

İslamî Şura Meclisinin Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alauddin Burucerdi, İran İslam Cumhuriyetine yönelik tehdit ve baskı uygulamanın yersiz olduğunu vurgulayarak “nükleer meselesinin bir an önce UAEK’ye dönmesi gerekiyor” dedi.

İtalya’nın eski Dışişleri Bakanı ile görüşen Burucerdi “terör ve uyuşturucu ile mücadele, Irak ve Afganistan’daki krizlerin azalması, İran ve Avrupa ülkeleri arasında iş birliğinin önemli eksenidir” dedi.

Bölge gelişmeleri ve özellikle Irak, Afganistan ve Orta Doğu durumuna işaret eden Burucerdi “İran İslam Cumhuriyetinin politikası, bölgede kalıcı istikrar ve huzurun sağlanması ve krizin çözümüne yardım yönündedir” dedi.

İran’ın nükleer teknolojisinin kullanılması konusunda uluslararası yasalara bağlı olduğuna değinen Burucerdi, Tahran’a yönelik baskı ve tehdit politikasının bir yararlı olmadığını,Güvenlik Konseyi’nin kararlarının siyasi bir girişim olduğunu ve İran’ın nükleer meselesinin bir an önce UAEK’ya dönmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.