DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer dosyasının açık kalmasına gerek yoktur

İran atom enerjisi kurumunun yeni başkanı Ali Ekber Salihi İran İslam cumhuriyetinin uluslararası sorumluluklarına bağlı olduğunu açıkladı.

Yeni görevine atandıktan sonra ilk kez açıklama yapan İAEK başkanı Salihi kurum olarak İran’ın yasal nükleer hakkını savunduğu kadar uluslararası yükümlülüklerine bağlı kalacaklarını belirtti.

Bazı devletlerin İran’ın barışçı nükleer programı ile ilgili ileri sürdükleri kaygıların mesnetsiz olduğunu belirten Salihi, Tahran yönetiminin haklı olarak bu devletlerin nükleer programlarından endişe duyduğunu kaydetti.
Salihi bundan sonra geçen 6 yıllık düşmanca tavır ve tutumların yerine karşılıklı daha fazla güven ortamı oluşturulmasını temenni ederek 6 yıldan beri açık tutulan İran dosyasının bir an önce kapanmasını istedi.
İAEK yeni başkanı Salihi İran dosyası hakkında tüm teknik ve hukuki çalışmaların tamamlandığını ve UAEA’nın çok kez bunu açıkladığını ve artık İran dosyasının açık tutulmasına hiç bir gerekçenin bulunmadığını ve siyasi yönü sürdürülmek istendiği takdirde bu durumdan herkesin zararlı çıkacağını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.