HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer faaliyetlerini kimse engelleyemez

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest yaptırım uygulamak ile İran nükleer faaliyetlerinin önlenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Mehmanperest, Amerika’nın İran’ın nükleer faaliyetlerini önlemek için yeni yaptırım kararı çıkarmak için Rusya ve Çin’i ikna etmeye dayalı çalışmalarına temas ederek, yaptırımların İran için yeni bir şey olmadığını zira İran’da İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasının üzerinden geçen 31 yıldır zaten Amerika’nın yaptırım uyguladığını fakat İslam cumhuriyetinin yaptırımlardan etkilenmeksizin bilim ve teknolojide ilerlemesini sürdürdüğünü söyledi.

Amerika’nın, nükleer faaliyetlerinden ayrı olarak İran’a daha önce de yeni yaptırımlar için çok uğraştığını belirten İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest, Amerika’yı uyararak, “Yaptırımların hiçbir yararı etkisi yok ve yaptırımlar İran milletinin nükleer enerji hakkına sahip olma azmini de asla etkileyemez” dedi.

Mehmanperest, Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Konferansı’na da temas ederek, İran’ın dünyada silahsızlanmayla ilgili her türlü konferans ve etkinliği desteklediğini kaydederek, silahsızlanma yolunda yeni girişimlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.