HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer ilerlemesi düşmanları rahatsız etti

İran İslam Cumhuriyeti Üniversiteler kurulu üyeleri İstihbarat ve güvenlik teşkilatlarından Tahran Üniversitesi Fizik hocası ve Bilim insanı Mesud Ali Muhammedi suikastı gibi kötü olayların tekrarlanmaması için ülkenin önemli bilim insanlarının korunmasını istediler.

Söz konusu merkez üyesi Haşim Dadaşpur yaptığı açıklamada “geçmiş olaylara ve düşmanlıklara bakıldığında dünyada İran’ın bilim ve teknoloji konumu pekişinceye kadar İranlı bilim insanlarının gelecekte yok edilmesinden korkuluyor. Bu yüzden istihbarat ve güvenlik teşkilatlarının ülkenin bu değerli canları korumayı üstlenmeleri gerekiyor” dedi.

Dadaşpur “son yıllarda BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla nükleer enerji alanındaki ilerleyişimizi engellemeye çalışan muhalifler şu ana kadar bu konuda başarısız kaldılar ve şimdi İranlı uzmanları ve özellikle nükleer bilim insanlarına suikast düzenlemeye yöneldiler. Son on yılda İran bilim yönünde çok büyük başarılar elde etti bu yüzden emperyalizm güçleri bilimi insanlığa değil kendileri için istediklerinden çeşitli yollarla bu ilerlemeleri engellemeye çalışıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.