HaberlerLatin Amerika

İran’ın nükleer meselesi müzakerelerle çözülür

Brezilya dışişleri bakanı, nükleer yakıt takası konusunda Tahran’da imzalanan üçlü bildirgenin çok önemli olduğunu bildirerek, bu bildirinin bazı ülkeler tarafından dikkate alınmamasından hayrete düştüğünü açıkladı.

Cenevre’de katıldığı bir konferansta konuşan Brezilya dışişleri bakanı Amorim, ülkesinin, İran’ın nükleer dosyasıyla ilgili olarak tekrar aracı olmaya hazır olduğunu bildirdi ve İran nükleer meselesinin ancak görüşmeler yoluyla çözümlenebileceğini açıkladı.

Ülkesinin İran siyasetleri karşısında Brezilya ile ABD arasında yaşanan huzursuzluk ve anlaşmazlıklara temas eden Brezilya dışişleri bakanı, Brezilya ve ABD’nin İran’la ilgili taktikler konusunda anlaşmazlık içinde olduklarını belirtti.

Uluslar arası kuruluşlarda ciddi reformlara gidilmesi zaruretini de hatırlatan Amorim, büyük güçlerin, Brezilya ve Türkiye’nin İran nükleer meselesiyle ilgili aracı olmalarına karşı çıkmalarının, bu güçlerin BM güvenlik konseyi yapısının yeniden gözden geçirilmesine karşı oldukları gerçeğini de gösterdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.