HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer silah ürettiğine dair delil yok

Bu ayın sonunda görevi sona erecek olan UAEA Genel Müdürü El Baradei “İran’ın nükleer silah peşinde olduğunu ispatlayabilecek hiçbir delil ve belge yok” dedi.

UAEA Genel Sekreteri Muhammed El Baradei, dün New York’ta Dış İlişkiler Konseyi’nde düzenlenen bir oturumda yaptığı konuşmasında, İran’ın nükleer programını “hedefe ulaşma yolunda bir vesile” olarak tanımlarken “Tahran, bölgesel güç olarak resmen tanınmasını istiyor” dedi.

12 yıl boyunca Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın(UAEA) Genel Müdürü olarak görev yapan, bu sürede verdiği 20 raporunda İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu hep doğrulayan ve bu ayın sonunda görev süresi sona erecek olan El Baradei “Bizim elimizde, İran’ın silahlanmaya ilişkin bir eğilim ve programı olduğunu ispatlayabilecek hiçbir belge yok” diye vurguladı.

UAEA Genel Müdürü El Baradei, New York Times gazetesi muhabiriyle de konuşurken, Ajans denetçilerinin en son İran’ın “Fordu” tesisatına yaptıkları ziyaret ve denetleme çalışmalarında kaygı uyandıracak bir durumla karşılaşmadıklarının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.