HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer silaha ihtiyacı yoktur

İran dış işleri bakanı Menuçehr Mutteki bir kez daha İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunun altını çizerek “Nükleer silaha ihtiyacımız yok” dedi.

Bu gün başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mutteki, eğer nükleer silah güç sayılsaydı, Siyonist rejim Hamas ve Hizbullah hareketleri ile savaşlarında bozguna uğramazdı, şeklinde konuştu.

Viyana grubunda yer alan ve Amerika, Rusya, Fransa ve UAEA’ından oluşan taraflarla dolaylı ve doğrudan müzakerelere de temas eden Mutteki, söz konusu tarafların İran’ın görüşlerini bildiklerini ve Tahran yönetiminin onların cevabını beklediğini kaydetti.

Batılıların İran’a yönelik yaptırımların etkili olamayacağına dair itiraflarını hatırlatarak söz konusu batılı devletlerin Obama’ya önerisinin İran ile teamülün Amerika’yı kurtaracağı yönünde olduğunu vurguladı.

Mutteki ayrıca Tahran’da düzenlenecek olan uluslar arası nükleer silahsızlanma konferansının amacının nükleer ve diğer kitle imha silahları ile ilgili silahsızlanma yolundaki engelleri masaya yatırmaktan ibaret olduğunu ifade etti.

İran ile Çin arasında iktisadi işbirliğinin azaldığı ile ilgili çıkan haberleri yalanlayan Mutteki, iki ülke arasında son beş yılda on milyar dolardan daha az bir düzeyden 30 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.

Tahran – Pekin ilişkilerinin karşılıklı saygı ve anlayış ilkesine göre devam ettiğini vurgulayan Mutteki, daha sonra İmam Ali Hamaney’in Filistin meselesi ile ilgili İKÖ’nün rolü hakkındaki beyanatını hatırlattı ve bu teşkilatın Siyonist rejime karşı mücadelede ve Filistin milletini destekleme bağlamında önemli bir misyonu olduğunu ve Ayetullah Hamanei’nin bu teşkilatın bu yolda teşvik edilmesi gerektiğini vurguladığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.