HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın nükleer tesisleri çok yüksek güvenliğe sahip

İran İslam Cumhuriyeti Nükleer Güvenlik İşleri Genel Müdürü Dr.Kamuran Sipanlu, İran’ın nükleer tesislerinin çok yüksek güvenliğe sahip olduğunu vurgulayarak nükleer güvenlik düzeni kayıtlarına ve UAEK güvenlik şartlarına uygun olarak Buşehr nükleer santralinin güvenilirliğinin sağlandığını belirtti.

Sipanlu İlgili yetkililere Atom Enerjisi Kurumu tarafından 1994 güvenlik konvansiyununa bağlanmasının tesviye edildiğini vurgulayarak “gerekli şartlardan biri, nükleer tesis yetkilileri ve çalışanlarından nükleer güvenilirlik düzeninin bağımsızlığıdır” dedi.

“Ülkede bilginlerin ne ölçüye kadar diğer ülkelerin güvenlik düzenleri modelini tanıyorlar ve bu konuda İran veya bilim insanları tarafından işbirliği için bazı kurumlar önerildi mi?” şeklindeki soruya yetkili şu yanıtı verdi: “çeşitli ülkelerde nükleer güvenlik modeli genellikle yapı, altyapı, görevler, sorumluluklar, yetki vs kapsar. Uluslar arası toplumun da kabul gördüğü UAEK tarafından sunulan şartlar, mevcut modellere dayanıyor.”

“Hangi ülkeler nükleer güvenliği sağlamak için İran İslam Cumhuriyeti ile işbirliği içindeler? acaba yaptırımlar bu işbirliği etkiler mi?” şeklindeki bir diğer soruya Sipanlu”İran’ın UAEK üyeliği ve söz konusu Kurumun bizim nükleer tesislerin güvenli bir şekilde kullanılması konusundaki işbirliği dikkate alındığında gelişmiş nükleer teknolojisine sahip ülkeler de UAEK ile işbirliği projesi çerçevesinde İran’ın nükleer tesislerinin güvenlik değerlendirilmesine katılıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.