DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın önerisi UAEK’da kabul edildi

Çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere askeri harekatın düzenlenmesini yasaklayan İran İslam Cumhuriyeti’nin önerisi UAEK’nın yıllık oturumun gündemine alınarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Komite’nin yıllı oturumunda onaylandı.

UAEK nezdindeki İran’ın Temsilcisi Aliasger Sultaniye, çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere askeri harekatın düzenlenmesini yasaklayan İran İslam Cumhuriyeti’nin önerisi UAEK’nın yıllık oturumun gündemine alınarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Komite’nin yıllı oturumunda onaylandığını ilan etti.

İran İslam Cumhuriyeti daha önce yaptığı bir başvuruda, çalışmakta veya inşa aşamasında olan nükleer tesislere her çeşit askeri harekatın yasaklanmasını istemişti.

Aliasger Sultaniye, önemli olan bu konu hakkında bazı ülkelerin temsilcileri konuşma yapacaklarının bilgisini verdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki İran İslam Cumhuriyeti’nin Temsilcisi, İran’ın istişareleri hakkında bilgi vererek, Genel Kurul’da bu husustaki çoğunluk oyları almak için diğer ülkelerle düşünce alışverişi çalışmaları devam ettiğini ifade etti.

Yeni bir öneri maddesinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun yıllık oturumun gündemine alınması için, bu öneri ilk önce Genel Komite”nin üyelerini teşkil eden Oturum Başkanı, Başkan Yardımcısı ve yan komitelerin onayına sunulması lazım. Yıllık oturum öncesinden alınan destekler karar alma aşamasdında çok etkili olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.