HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın OPEC temsilcisi: Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini artırma planı veto edilecek

İran’ın OPEC temsilcisi, İran’ın Irak ve Venezüella ile birlikte, OPEC’in gelecek toplantısında Rusya ve Arabistan tarafından destek gören petrol üretimini artırma teklifini veto edeceklerini bildirdi.

İRİB Haber ajansının bildirdiğine göre İran’ın OPEC yönetim kurulundaki temsilcisi Hüseyin Kazımpur Erdebili, OPEC’in üç kurucu üyesinin bu planı engelleyeceğini bildirerek, Arabistan ve Rusya’nın petrol üretimini artırma planının OPEC üyelerinin toplu kararına ihtiyacı olduğunu, onların bu konuda tek başına hareket etmeleri durumunda işbirliği anlaşmasını ihlal etmiş olacaklarını söyledi.

SuudiArabistan’ın Enerji Bakanı Khalid el Falih son yaptığı açıklamasında petrol arzındaki kaygıları gidermek için OPEC örgütü petrol üretimini tedrici olarak artırmak istediklerini bildirdi.

Piyasalarda petrol arzının olumlu seviyede olduğunu ve OPEC’in bu yıl sonuna kadar üretim miktarı ile ilgili kararına bağlı kalması gerektiğini belirten İran’ın OPEC yönetim kurulundaki temsilcisi Hüseyin Kazımpur Erdebili, İran, Rusya ve Venezüella’nın Amerika tarafından yaptırıma tabii tutulmasına temasla, tüm ülkelerin bu zorbaca girişim karşısında durmaları gerektiğini söyledi.

OPEC’in gelecek toplantısı 22 ve 23 Haziran’da düzenlenecek.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (4) içerik yüklenmiştir.