AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Pakistan büyükelçiliği: Tahran, el Kaideyi küresel barışın düşmanı biliyor

İran’ın İslamabat büyükelçiliği bazı Pakistanlı medyanın İran’ın terör örgütü el Kaide ile bağlantısı olduğu iddiasını tekzip ederek, Tahran’ın, el Kaideyi küresel barışın düşmanı olarak gördüğünü belirtti.

İran’ın İslamabat büyükelçiliği yaptığı açıklamada, İran’ın geçen 40 senelik tarihi ve bu ülkeye gelen can ve mal kaybına bakıldığında, İran’ın terörizme karşı girişimlerinin sert ve kesin olduğu anlaşıldığını duyurdu.

Geçen 40 senede münafıklar, el Kaide, Taliban ve IŞİD’in terör saldırılarında en az 17 bin İranlı şehit olmuştur.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiliz basınından Times gazetesinin İran’ın Taliban güçlerine İran’da eğitim verdiğine dair iddiasına tepki göstererek, ‘Bu konuda hiç bir delil ve belge yoktur’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, batılı medyanın bu iddiasının ilk kez olmadığını özellikle de İngiliz medyasının bu konuda daha önce de böyle aslı astarı olmayan iddialarda bulunuğunu hatırlattı.

Bugün raporların bu zamana kadar hiç bir delil ve belgeye dayanmadığını belirten Zaharova, bu gibi iddiaların yalnızca İran’la ilgili olmadığını aksine Rusya ve benzeri diğer ülkeler aleyhinde de gündeme getirildiğini söyledi.

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’la ilgili bu gibi iddialardan hedefin, NATO’nun Afganistan’da aldığı yenilgiyle ilgili olarak dünya kamuoyunu yanıltmak istediklerini söyledi.

İngiliz Times gazetesi, İran’ın halihazırda Taliban güçlerine İran’da eğitim verdiğini iddia etmiş ve bunun ardından İran’ın Kabil’deki büyükelçiliği Çarşamba günü bu gazetenin iddiasını tekzip etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (26) içerik yüklenmiştir.